| CristyBv a întrebat:

I-am cumparat o zgarda cainelui meu (de 3 luni), si din cand in cand se scarpina cu piciorul de ea, ceea ce nu facea pana sa i-o pun (sa se scarpine la gat). Este normal? Pana se obisnuieste cu ea?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Cum crezi tu, cainele meu a facut alergie la zgarda de purici ( si pana atunci ii mai pusesem multe zgarzi de purici) si se scarpina, prima daca am crezut ca de la purici, dar cand m-am uitat mai atent era rosie si cu bubite multe si nu mai avea blana in locul acela ( zgarda era pusa de 2 zile), si mi s-a mai intamplat sa cumparat o zgarda pentru un caine al unei vecine ( era noua nouta- era un cadou pentru catel), si mi-a spus dupa cateva zile ca se scarpina si crede ca are purici, si cand am controlat cainele, am observat ca nu avea purici, ci era rosu la gat, avea alegie de la ea ( zgarzile sunt si ele tratate chimic, cu coloranti la fel ca si hainele, iar in contact cu o piele mai sensibila, se produce iritarea pielii).
Acum faci cum crezi tu, dar nu cred ca iti doresti sa il chinui, ca mancarimea aia il streseaza si nu ii place, vezi cum se comporta, daca se scarpina des sau pe o perioada mai lunga. Dar scarpinatul nu e ceva normal pentru un caine ( de fapt pentru orice animal).

10 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

E zgarda normala sau contra puricilor?
Are alergie de la ea, te-as sfatui sa i-o dai jos ca face bubite si o sa se inroseasca foarte tare, o sa ii cada si blana.
Daca e zgarda normala, spal-o bine cu otet si apa ( fara detergent sau sapun), iar daca e zgarda contra puricilor, nu o mai bune la loc, e alergic la ea, fiind foarte puternica pentru pielea lui.

| CristyBv explică (pentru LaLaura):

E normala, de ea leg lesa... nu il strange, chiar deloc. E pentru prima oara cand poarta zgarda... e nou nouta. Eu cred ca e normal sa se scarpine pana se obisnuieste, dar vreau sa fiu sigur. Cainele este un labrador retriever.

| LaLaura a răspuns (pentru CristyBv):

Nu e normal ca un caine sa se scarpine, daca se scarpina ori are purici ori are alergie, ori are o boala de piele.Deci sfatul mei e sa speli zgarda, e alergica la ea, nu are treaba cu obisnuinta, ci cu pielea lui sensibila.
Incerca sa vezi daca e roz - rosu in jurul zgarzii.

| CristyBv explică:

Are prea multa blana ca sa vad ceva, dar nu pare sa-l deranjeze mult, asa din cand in cand mai da cu piciorul pe acolo si se scarpina... il rest e la fel ca pana acum...

O sa-l mai las cateva zile cu ea si apoi o sa-i pun o bandana ceva... si zgarda o pun doar cand ies afara cu el. Multumesc.

| CristyBv explică (pentru CristyBv):

E bine, nu?

| CristyBv explică (pentru LaLaura):

Dar nu e zgarda anti purici straight face E pur si simplu un material sintetic de care leg lesa...

| LaLaura a răspuns (pentru CristyBv):

"( zgarzile sunt si ele tratate chimic, cu coloranti la fel ca si hainele, iar in contact cu o piele mai sensibila, se produce iritarea pielii)." ma referam aici la zgarda normala.

| LaLaura a răspuns (pentru CristyBv):

Cum crezi tu, cainele meu a facut alergie la zgarda de purici ( si pana atunci ii mai pusesem multe zgarzi de purici) si se scarpina, prima daca am crezut ca de la purici, dar cand m-am uitat mai atent era rosie si cu bubite multe si nu mai avea blana in locul acela ( zgarda era pusa de 2 zile), si mi s-a mai intamplat sa cumparat o zgarda pentru un caine al unei vecine ( era noua nouta- era un cadou pentru catel), si mi-a spus dupa cateva zile ca se scarpina si crede ca are purici, si cand am controlat cainele, am observat ca nu avea purici, ci era rosu la gat, avea alegie de la ea ( zgarzile sunt si ele tratate chimic, cu coloranti la fel ca si hainele, iar in contact cu o piele mai sensibila, se produce iritarea pielii).
Acum faci cum crezi tu, dar nu cred ca iti doresti sa il chinui, ca mancarimea aia il streseaza si nu ii place, vezi cum se comporta, daca se scarpina des sau pe o perioada mai lunga. Dar scarpinatul nu e ceva normal pentru un caine ( de fapt pentru orice animal).

| Nerali a răspuns:

Probabil ca il deranjeaza putin dar daca o sa continue sa o poarte o sa se obisuiasca e normal

| ArianaArii02 a răspuns:

Salut! Am avut si eu un catelus la care, cand voiam sa il scot afara ii puneam zgarda si lesa (ceva normal ), dar nu le suporta si si el se tot scarpina cu piciorul. Si pana la urma i le dadeam jos pentr u ca se punea pe burta pe covor si nu venea. Si daca il scoteam afara cu ele se punea jos si trebuia sa il trag. I le.am dat jos si venea pur si simplu dupa mine, singur, fara sa il chem. Deci este ceva normal, o sa se obisnuiasca pana la urma. Eu nu am incercat sa il obisnuiesc cu ele, daca nu vroia pentru ca l-am dus la tara. big grin

| Ana810 a răspuns:

Daca este pentru prima data cand poarta zgarda nu este o problema sa se mai scarpine din cand in cand, nu este obisnuit cu aceasta si de aceea reactioneaza asa. Daca va continua sa se scarpine dupa o perioada mai lunga de timp poate deveni o problema, dar acum nu cred ca este una.