| IlieTiti1 a întrebat:

Imi puteti recomanda cum pot prinde o catea destul de mare, care s-a adapostit la mine acasa si a "decis sa ramana de tot". Este cuminte cu noi, s-a invatat cu noi doar ca nu ne lasa sa punem mana pe ea, deci nu putem sa o legam. Vrem sa o legam caci umbla din curte in curte la vecini, fura gaini laughing, se duce la alti catei si ne face cate 9-10 catelusi laughing, ne mai cauzeaza si problem gen mai am 2 catei, nu sunt de rasa si vin tot felul de dulai si se bat pentru ea (cred nu stiu pentru ce se bat happy ). O solutie? Sau daca imi recomandati ceva cum sa ii alung pe ceilalti caini gen sa imi cumpar un caine mai fioros sau nu stiu. Dar nu vreau sa fie foarte mare caci deja am destui caini si nu as putea sa il crec dar nici unu gen pitbull sau amstaf (ma refer la agresivitate) sa fie ceva ce le poate face fata! pls

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cu gard sau fara gard cainii trebuiesc tinuti in curte. La fel va spune si politia. In astfel de cazuri hingherii nu si-ar putea face treaba fara politie, deoarece cainii care iti incalca proprietatea au stapan.
Gaurile de gard trebuiesc astupate; iar jos, de jur-imprejurul gardului trebuie pusa plasa sudata care impiedica cainii sa treaca peste sau pe sub ea.

14 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este sa nu te mai chinui cu ea, si in felul acesta nu se vor mai chinui nici vecinii. Unii caini s-au invatat sa nu fie legati si chiar ca nu ii poti lega. Am avut si eu unul de felul acesta; daca s-ar fi invatat legat nu ar fi murit mai inante de vreme.
O poti duce la un centru de caini. Acolo o vor steriliza si nu va mai face pui.

| IlieTiti1 explică (pentru anonimg):

Pai nici sa o prind nu pot, s-a invatat cu noi dar cum e cred ca daca as incerca sa o prind m ar musca. am mai incercat mai de mult si m-a alergat toata curtea

| anonimg a răspuns (pentru IlieTiti1):

Chemi hingherii si o vor prinde ei.
E scump sa-ti cumperi asa ceva: https://dogpro.ro/controlul-si-gestiunea-animalelor/crose-prins-caini

| IlieTiti1 explică (pentru anonimg):

Asta ar fi o solutie, dar pentru alungarea cainilor ce vin si ii bat pe ai mei stii te rog?

| IlieTiti1 explică (pentru anonimg):

Ei vin la ea si ii bat pe ai mei, mai si vin mutli nu doar 1 sau doi, vin cate 4-5 si doar 2 nu le pot face fata

| anonimg a răspuns (pentru IlieTiti1):

Pentru cainii straini fara stapan ce iti calca proprietatea fara voia ta sau spatiul public, trebuie sa suni la politie si la cea mai apropiata asociatie care se ocupa de caini. Dupa lege, nu trebuie sa mai existe caini liberi fara stapan.

| anonimg a răspuns (pentru IlieTiti1):

Iti inchizi si gardul foarte bine.

| IlieTiti1 explică (pentru anonimg):

La asta lucrez dar am ditamai curtea la tara si intre mine si vecini e un gard din lemn, acel gard are gauri probabil, cainii sunt ai vecinilor, ei ii lasa liberi, pana acum ne-au amenintat ca se duc la politite din cauza ca nu tinem cainii legati dar noi cand ii tineam legati caini lor zburdau in curtea mea...

| anonimg a răspuns (pentru IlieTiti1):

Cu gard sau fara gard cainii trebuiesc tinuti in curte. La fel va spune si politia. In astfel de cazuri hingherii nu si-ar putea face treaba fara politie, deoarece cainii care iti incalca proprietatea au stapan.
Gaurile de gard trebuiesc astupate; iar jos, de jur-imprejurul gardului trebuie pusa plasa sudata care impiedica cainii sa treaca peste sau pe sub ea.

| alina2k18 a răspuns:

Cateaua trebuie sterilizata si asa scapi de toate problemele cu umblatu ei si venitul altor caini la tine in curte [ oricum ea va intra in calduri si daca e legata deci o chinuiesti ].
Pentru prinsu ei se face tranchilizare de la distanta si dupa dusa la sterilizare.

| deenimariee a răspuns:

Catelusa face asa fiindca sufera si prin sensul ca este agresiva este din cauza ca nu o hraniti sau nu ii aratati afectiune ea trebui ademenita cu ceva incerca sa te duci la ea incet cand pleaca de acasa la vecini asa cum ai spus tu nu fugi so prinzi ca se va teme si nu va mai veni acasa o vreme fiindca este speriata deci incearca si apleacate la ea mangaio la barbie si cap si spune-i numele alint-o dar in soapta pentru a ii arata afectiunea ta pentru ea!

funda?

| IlieTiti1 explică (pentru deenimariee):

O hranim destul de des si bine, uneori ma lasa sa o ating pe coada dar degeaba, cum incercam sa o mangai fugea!

| deenimariee a răspuns (pentru IlieTiti1):

Inseamna ca ea este un caine salbatic si sa iti spun de ce; daca ea a venit la tine cand era mare nu ai crescuto tu asta inseamna ca cateaua a fost tinuta in lant ca sa se faca un caine pentru paza a curtii cateaua a scapat si a venit la tine asta inseamna ca a fost tinuta in lant si daca un caine este tinut in lant el devine rau asa mi s-a intamplat si mie cu un catel de aia este agresiva! sper ca ti-am fost de ajutor

| IlieTiti1 explică (pentru deenimariee):

Da, are cativa ani de cand e la noi, prima data era salbatica acum sa mai domesticit dar tot nu vrea sa se imprieteneasca cu noi, a avut 3 fatari pana acum si a avut numai intre 7-10 catelusi si greu rezolvam sa ii dam

| deenimariee a răspuns (pentru IlieTiti1):

Tocmai de aia este salbatica ca ea a fost facuta de fosti stapani caine de baza in curte dar tu va trebui sa te portii in continuare bun cu ea si ea isi va reveni pe parcur va deveni domestica deci stai fara griji!