| tigrul2 a întrebat:

Mi-am luat un perus duminica si am nevoie de cateva lamuriri. In prima zi nu a mancat, nu a baut. Statea nemiscat accolo unde il puneam. Ieri a mancat din palma si i-am dat drumul dar s-a lovit de pereti si l-am bagat in colivie.La fel sta acolo unde il pun. Uneori il apuca nebunia ciripeste de 2-3 ori singurele ori si incepe sa zboare si sa iasa. Azi la fel i-am dat din mana sa manance. E normal?

34 răspunsuri:
| nedeea86 a răspuns:

Perusului ii trebuie o vreme sa se obisnuiasca cu noua locuinta si cu tine. Momentan este speriat. Incearca sa vorbesti cu el, fara miscari bruste, sa se obisnuiasca cu vocea si prezenta ta. Si cand ii dai sa manance din palma, fa-o incet, fara miscari bruste. Lasa-l sa vina singur la tine. Daca vezi ca se sperie, cel mai bine este sa nu insisti.
Inainte de a luat un perus, te-ai documentat despre ei? Ce nevoi au, cum trebuie sa ii ingrijesti, sa te porti, etc? Animalele, la fel ca si omul, au nevoi, sentimente, etc. happy
Mult succes si sper sa deveniti prieteni pana la urma! Daca nu, te sfatuiesc sa vorbesti cu un veterinar sau cu o persoana care are experienta cu perusii.

| tigrul2 explică (pentru nedeea86):

Am citit asa un pic. acum sare nervos pe barele cliviei si incearca sa iasa. sa il las putin liber? dar mi e sa nu se loveasca, dar pana la urma cred ca se linisteste daca l las cateva minute. acum se umfla putin si obrajii la fel si sta intr-un picior

| tigrul2 explică (pentru nedeea86):

Siacum iar face pe nebunul

| nedeea86 a răspuns (pentru tigrul2):

Momentan este nervos acum. Aici ai un link despre comportamentul lor: https://casacuperusi.wordpress.com/......perusilor/

Despre faptul ca sta intr-un picior: "De obicei când adoptă aceeaşi poziție mult timp, optează pentru susţinerea greutăţii pe un singur membru posterior. Periodic îşi schimbă picioruşul de sprijin. Acest lucru este normal. Poziţia de susţinere a greutăţii pe un singur membru poate fi patologică în cazul în care sprijinul nu se mută şi pe celălalt membru după o perioadă de timp."

Sper sa te ajute!

| tigrul2 explică (pentru nedeea86):

Asta am citit si eu. dar sa i dau drumul deja azi? ca il apuca uneori si mi e mila sa nu se loveasca de colivie. daca ii dau drumul in camera se loveste de pereti dar am citit ca pana la urma se obisnuieste

| tigrul2 explică (pentru tigrul2):

Acum sta cu ochii inchisi adica ii mai inchide sta cateva secunde iar in deschide, uneori cand ii dau din palma sa manance..ca numai asa manaca lenesullaughing isi intinde putin o aripa sau am2 pe rand.se pregateste de zbor? si piciorul la fel sa pe unu si l intinde pe lateral pe celalalt. nu a baut apa si nasucul se vede ca e deshidratat este putin uscat se vede alb si mna cred ca din cauza asta. nu vreau sa moara sau sa fie trist. ma gandeam joi sa i mai iau o perusica sa fie 2 da nu stiu cat de buna e ideea

| nedeea86 a răspuns (pentru tigrul2):

Eventual incearca sa ii dai drumul un pic si vezi cum se comporta. Carui animal ii place sa stea inchis? happy Toate animalele sunt facute sa fie libere. "Peruşii sunt păsări talentate, curioase şi jucăuşe. Nu are niciun sens să fie ţinuţi în colivie. Ei suferă, iar tu nu te bucuri pe deplin de compania lor."

Probabil se intinde sau vrea sa zboare. happy E bine sa mai faca miscare din cand in cand.
"Un singur peruş poate oricând să facă o depresie din cauza lipsei unui partener de joacă sau de cuplu, dacă tu nu stai prea mult pe acasă şi nu îi acorzi mult timp. Pot trăi singuri, dar este bine să fie mereu cineva pe acasă, să aibă cu cine socializa şi cu cine vorbi. Peruşii sunt păsări care au bine înrădăcinată în sufletul lor nevoia de stol. Ei sunt fericiţi dacă trăiesc mai mulţi la un loc, iar toate obiceiurile lor precum curăţatul penelor, baia, somnul de după amiază sunt strâns legate de traiul în comun. "

Depinde foarte mult si de timpul pe care il ai la dispozitie pentru el. Daca nu ii acorzi suficienta atentie, poate sa cada in depresie. Tu te-ai simti bine sa fii tot timpul singur? happy Chiar daca este doar o pasare, nu inseamna ca nu are aceleasi sentimente si nevoi precum o fiinta umana.
Nu stiu cati ani ai, ce lucrezi, daca esti la scoala, etc, dar gandeste-te cat timp vei avea pentru el de acum incolo. Daca nu ai suficient timp pentru el, atunci ti-as recomanda sa ii mai iei o pereche.

Urmareste-i comportamentul zilele astea si daca vezi ca nu se schimba deloc, te sfatuiesc sa il duci la un veterinar sa ii faca un mic control si te va indruma in legatura cu nevoile unui perus.

| tigrul2 explică (pentru nedeea86):

Am 17 ani sunt la liceu a 11 a plec la 13 de acasa vin la 20.pana artunci mai vine mama tata dar nu stiu cat o sa stea cu el ca il tin in camera ca nu am unde altundeva. nu as vrea sa l scot in frig sa l duc la veterinar mi e sa nu raceasca. o sa incerc sa i dau drumul dar mi e mila sa il vad cum se izbeste sper sa se obisnuiasca rapid. daca sta pe un bat din colivie si pun in mana niste seminte, si tin mana langa el se pune pe ea

| nedeea86 a răspuns (pentru tigrul2):

Nu te poate ajuta unul din parinti sa il duci la veterinar? Il duci cu tot cu colivie, cu masina.

Orice animal simte nevoia sa petreci cat mai mult timp cu el. In cazul perusului, nu este suficient sa aiba o colivie spatioasa si cea mai buna mancare, atentia ta este esentiala!
Ca in orice relatie, respectul este esential. Ca sa ajungi sa te respecte, rebuie sa-i dai suficienta atentie si libertate. Primul pas din acest drum lung este acela de a vorbi in permanenta cu el. El trebuie sa se obisnuiasca cu tine, cu mana ta si la final va avaea incredere in tine incat sa ti se aseze pe mana.
Important este sa-i vorbesti foarte mult. Asemenea unui copilas, el trebuie sa-ti cunoasca vocea.
Daca intr-un final, el nu pare sa iti raspunda sau sa se apropie de tine, atunci va trebui sa iei in considerare si personalitatea lui.
De foarte multe ori, se intampla ca el sa se fi nascut cu o predispozitie spre tipat, muscat si sa nu fie capabil sa socializeze.

In acest caz, trebuie sa iei in calcul faptul ca, in ciuda tuturor straduintelor tale, s-ar putea ca el sa nu poate fi strunit. Ca sa te asiguri ca lucrurile sunt in ordine, poti face si o vizita la medicul veterinar. El este singurul care-ti poate spune cu certitudine daca perusul este bolnav sau daca nu este capabil sa relationeze cu oamenii.

De aceea te-am intrebat daca inainte de a luat un perus, te-ai documentat despre el. De unde l-ai luat? De la pet shop sau de la cineva care are perusi? Macar sa iti fi facut o idee daca un perus este potrivit pentru tine ca animal de companie.

O alta chestie: Ideal pentru psihicul micii vietuitoare este sa nu se simta singura. Daca te limitezi la un singur perus, atunci cand esti plecat de acasa, tine cont de urmatoarele lucruri:
- Plaseaza-i colivia intr-o camera in care sunt multe persoane, pentru a auzi intotdeauna zgomot in jurul lui;
- Daca stai singura, iar in lipsa ta nu trece nimeni pe la tine pe acasa, pune-l langa televizor si lasa aparatul sa mearga.

Gandeste-te la toate astea si vezi intr-un final ce ar fi mai potrivit atat pentru el, cat si pentru tine. Amandurora trebuie sa va fie bine, nu doar unuia singur.

| tigrul2 explică (pentru nedeea86):

L am luat de la un petshop. l a pus si l am dus acasa direct in colivie ca nu aveam nimic. am platit 100 lei pentru colivie pentru el os de sepie mancare putin nisip si un baton. mi-a spus ca nu raceste daca il scot pana acasa si sa nu ii fie rece la picioare

| nedeea86 a răspuns (pentru tigrul2):

De obicei, eu nu recomand cumpararea animalelor din pet shop-uri. Nu li se acorda suficienta atentie si sunt considerati doar niste obiecte bune de vandut. Cel mai ok era sa il fi luat de la cineva care creste perusi. Altfel este cand iei de la cineva care stie ce inseamna cresterea unui perus, alfel ii dragostea fata de un sufletel decat intr-un pet shop (nici nu incurajez asa ceva. Ar trebui desfiintate). Si pe langa asta, asa puteai afla mai multe informatii despre ingrijirea lui si daca era animalul de companie potrivit pentru tine.
Dupa sarbatori, vorbeste cu parintii tai si mergeti la un veterinar.

| tigrul2 explică (pentru nedeea86):

Deci e un petshop mic. am fost cu o zi inainte era o batranica si duminica cand l am luat era un batranel.ei sunt crescatori asta e ideea.mi-a explicat putin ca nu trebuie sa le fie frig la picioare. aveau si pesti si atat. este mic petshop ul. acum am vazut ca e mai activ laughing) s-a coborat a baut apa dintr un capacel inca nu bea din adapatoru sau cum se numeste. i am pus si un baton si se urca pe el si ciugulestelaughing. mannca mult mai ales ca e pui. sta umflat si da sa inchida ochii e asa de draguthappy ma bucur ca l am luat. am vrut sa i dau si mar, dar vad ca nu vrea ca de ieri numai seminte mananca micutul. sa pui niste felii mici de mar printre seminte?

| nedeea86 a răspuns (pentru tigrul2):

Atunci are nevoie de o perioada de acomodare, tinand cont ca l-ai luat duminica. happy Pentru apa da, se numeste adapator.winking

Da, ii poti da feliute mici de mar. Vezi daca ii plac. Va trebui sa inveti in timp ce mancaruri ii plac. happy

Citeste te rog si astea:

https://casacuperusi.wordpress.com/about-2/decalogul-stapanului-de-perusi/

https://perusiimeiimicisipufosi.wordpress.com/......-fructele/

Sa te documentezi cat mai mult despre tot ce inseamna cresterea lui. Si sa ai multa rabdare cu el! happy Acomodarea e un proces de durata. Pana atunci, documenteaza-te, vorbeste cu el, povesteste-i cum a fost la scoala, viata ta in general, obisnuiti-va unul cu altul, etc. Trateaza-l ca pe un membru al familiei si o sa deveniti cei mai buni prieteni in timp.winking

| tigrul2 explică (pentru nedeea86):

Bine bro, mersii mult pentru toate informatiile si site urile pe care mi le ai furnizat. acum inca mananca din batonlaughing ei mananca cat considera ei nu? ca nu vreau sa ii vina rau. am gasit si o carte pe scribd pdf de 60 pagini despre perusi. am ce citii laughing macar asa mai fac o pzuza de la jocurile pe pc

| tigrul2 explică (pentru tigrul2):

Si e normal sa stea mai umflat? cam asa sta cand nu mananca.si are picioarele putin reci

| tigrul2 explică (pentru tigrul2):

Se "dezumfla" cand duc mana spre el

| nedeea86 a răspuns (pentru tigrul2):

Este mascul? Pur si simplu asa stau ei. Uite aici alte informatii (
Putin mai jos gasesti info despre picioruse reci / fierbinti) : https://www.sunphoto.ro/pasariperusi/mai_multe_date_despre_perusi

Eu te-as sfatui sa il duci la un veterinar, pentru un mic control, sa vezi daca este totul in regula cu el. Nu strica. :)

Uite aici mai multe info despre ce si cum sa ii dai sa manance. Cu cat mai sanatos, cu atat mai bine. :)

https://casacuperusi.wordpress.com/about-2/sfaturi-utile/hrana/

Spor la citit!;)

| nedeea86 a răspuns (pentru tigrul2):

Pe site-ul Casa cu perusi gasesti multe info despre cresterea lor si tot ce ai nevoie. https://casacuperusi.wordpress.com/tag/perus-cu-picioare-reci/

| tigrul2 explică (pentru nedeea86):

Multumesc. o sa incerc sa gasesc si un veterinar care sa fe priceput la pasari nu numai la pisici si caini ca cei pe care i gasim de obicei

| nedeea86 a răspuns (pentru tigrul2):

Npc! Sper ca te-am putut ajuta cat de cat. Mult succes! happy

| tigrul2 explică (pentru nedeea86):

Da m ai ajutat. deci cam asa trebuie sa stea? umflat? ieri si duminica nu prea a stat asahappy azi si a curatat mai mult penele

| tigrul2 explică (pentru tigrul2):

Dar apa de la robinet este buna? sau trebuie fiarta intai sa scap de clorul din ea

| nedeea86 a răspuns (pentru tigrul2):

Doar apa plata (de ex. Borsec). Deci fara apa de la robinet, nici macar fiarta si racita. Nu e deloc indicata.
E foarte importanta si igiena. Curatenie zilnica, apa schimbata zilnic. Daca vezi ca are gainatz in apa, schimb-o. Cand schimbi apa si mancarea, sa speli recipientele cu apa fierbinte. La fel si colivia. Totul sa fie dezinfectat.
Os de sperie (ai zis ca are) - ajuta sa isi toace cocul.
Evita batoanele cu seminte si alte "gustari" speciale pentru ei si divers colorate. Contin foarte multe chimicale care le pot fi fatale.

https://casacuperusi.wordpress.com/......perusilor/

https://larissa111.wordpress.com/category/perusii/

Sfaturi de imprietenire: https://casacuperusi.wordpress.com/......rusul-tau/

Pericolele din casa: https://casacuperusi.wordpress.com/......-din-casa/

Probleme de sanatate: https://casacuperusi.wordpress.com/......-sanatate/

Hrana: https://casacuperusi.wordpress.com/about-2/sfaturi-utile/hrana/

Baia perusilor: https://casacuperusi.wordpress.com/about-2/sfaturi-utile/baia-perusilor/

Colivia si jucariile: https://casacuperusi.wordpress.com/......jucariile/

In legatura cu umflatul penelor, asta nu stiu sa iti spun exact. Pot fi mai multe cauze:
- Daca e mascul, de obicei stau umflati in pene.
- pentru termoreglare
- Poate sa fie obosit sau racit - tine-l in loc cald, fara curent si nu-l stresa prea mult!

Sfatul meu ramane acelasi: du-l la veterinar cat de curand posibil sau la un crescator experimentat de perusi care ii poate da un diagnostic corect. Urmareste-i comportamentul.

Cred ca stii ca perusilor le e frica de intuneric. Te rog sa citesti comportamentul perusilor: https://casacuperusi.wordpress.com/......perusilor/

Ia toate articolele pas cu pas, cu rabdare. Chiar daca e o pasare micuta, nu inseamna ca si responsabilitatea este mica. Sa te gandesti si la faptul ca daca esti plecat de acasa mai mult de jumatate de zi si daca parintii tai nu sunt prin preajma prea mult sau poate nu sunt interesati sa se ocupe de el, atunci poate va trebui sa regandesti decizia de a avea un perus. Are nevoie de multa atentie si ingrijire.

| tigrul2 explică (pentru nedeea86):

Pai daca ii iau o perusica? nu o sa fie singur. pana acum i am dat apa de la robinet si in casa am doar minerala. am fiert acum putina tot e mai buna decat direct. oricum a baut ft putin

| tigrul2 explică (pentru tigrul2):

Pai mi-a dat si un baton cu semintesi aproape l a mancat. sa nu mai iau?

| nedeea86 a răspuns (pentru tigrul2):

Da, poti sa iei. Si sa vezi cum se vor intelege. Dar inainte de a lua, te rog sa il duci la veterinar sa vezi daca e totul in regula cu el.
Acum este frig, de obicei nu beau multa apa pe timpul iernii. Cand se deschid magazinele, du-te si ia apa plata.
Sa nu uiti ca mancarea si apa trebuie schimbate zilnic. Si recipientele curatate.

Inainte de a-l lua de la pet shop te-ai documentat la ce sa fii atent cand il iei?

Uite aici: https://www.gazetadeagricultura.info/......silor.html

Eu nu sunt veterinar, nu am cum sa te ajut prea mult de aici. Sper sa gasesti un veterinar bun acolo. Si pentru mai multe informatii (daca vei considera ca veterinarul nu ti-a dat suficiente informatii sau orice altceva), poti sa contactezi persoanele care au experienta cu perusii. Se gasesc pe internet, chiar si persoanele care au blog despre perusi, cum este casa cu perusi. Si sigur te vor ajuta cu placere. :)

| tigrul2 explică (pentru nedeea86):

M-am documentat asa putin. dar am auzit ca sunt bune batoanele cu seminte

| nedeea86 a răspuns (pentru tigrul2):

Documenteaza-te putin mai mult. Nu e suficient.winking Au nevoie de vitamine si minerale. Din nou link-ul catre hrana lor: https://casacuperusi.wordpress.com/about-2/sfaturi-utile/hrana/

| tigrul2 explică (pentru nedeea86):

Am citit acel articol despre boli. Nu are diaree, a avut decat duminica si ft ft putin ieri. azi este normal aurul. alb cu negru. In rest este ok. Posibil si de la stresul pe care l a avut saracutul. si la veterinar sa l duc si iar sa l aduc pai asa il stresez la maximum si abia se obisnuieste cu mine oricum o sa stea 2 zile fara mine si doar cu fratele si mama si tata. de revelion. acum cred ca ii este frig ca isi umfla penele si inchide ochii. doarme happy

| nedeea86 a răspuns (pentru tigrul2):

Citeste aici despre plimbatul cu masina, temperaturi si lumina: https://casacuperusi.wordpress.com/......tificiala/