| tigrul2 a întrebat:

Mi-am luat un perus duminica si am nevoie de cateva lamuriri. In prima zi nu a mancat, nu a baut. Statea nemiscat accolo unde il puneam. Ieri a mancat din palma si i-am dat drumul dar s-a lovit de pereti si l-am bagat in colivie.La fel sta acolo unde il pun. Uneori il apuca nebunia ciripeste de 2-3 ori singurele ori si incepe sa zboare si sa iasa. Azi la fel i-am dat din mana sa manance. E normal?

34 răspunsuri:
| tigrul2 explică (pentru nedeea86):

Am inteles. azi l am lasat putin mai mult liber se urca pe perdea zburapana la urma s-a obisnuit asa si asa cu holul. in camera nu l las inc ca mi e sa nu se duca dupa dulapuri. am cautat un veterinar in vrancea, dar nu exista pentru pasari

| nedeea86 a răspuns (pentru tigrul2):

Http://allvet.ro/despre-pasari/perusul/

Eventual trimite un mesaj aici https://www.facebook.com/Casa-cu-peru%C5%9Fi-346436398804676/

Vezi daca poti vorbi cu persoana respectiva.

Sper sa ajute!

| Raducons a răspuns:

Este normal, e speriat si nu cunoaste locul.Are nevoie de pereche altfel nu va supravietui mult timp.

| tigrul2 explică:

Deci azi i am luat o perusica. la petshop mi-a zis ca e puiut si asa e dar deja are putin inelul si i se diferentiaza irisul si dungile dinspre nas sunt primele 3 sterse pe mijloc putin. coco cel luat uminica are ochii negri si liniile abia baia incep sa se stearga, l am pus in cusca si se curata am2 unul pe altul. vorbesc si acum dorm. este normal? se poate face o pereche itre ei? s-a si pupat.sau atins cu ciocurile deschise