| maidatendragosteamea a întrebat:

Nu pot sa mai scot mirosul de urina de pisica din saltea. Am dat cu vanish, am dat cu otet, iar acum miroase a otet combinat cu urina. Ma poate ajuta cineva? Nu îmi pasa daca se va pata salteaua, vreau doar sa curat mirosul urat.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pui intreaga saltea la spalat intr-o vana mare, s-o acopere complet apa.
In apa dizolvi (amesteci) bicarbonat de sodiu, cate 2 linguri la fiecare litru de apa.
Cand s-a inmuiat bine intreaga saltea, adaugi otet alimentar de 9%, calculat cate o lingurita la fiecare litru de apa.
Clatesti, intorci, presezi in apa intens salteaua pana ce solutia nu mai face spuma si apa se limpezeste.
Scoti salteaua din vana, varsi solutia apoasa, presezi din saltea apa ramasa, dupa care clatesti salteaua sub apa curgatoare, eventual in vana, schimband de 3-4 ori apa (pana dispare mirosul.
Storci prin presare iarasi salteaua si lasi sa se usuce complet (poate dura chiar 2-3 zile).

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Reteta simpla, ieftina si garantata. Poti alege culoarea care se asorteaza cu salteaua.
https://www.google.ro/......ps?/search

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Intreaba la o curatatorie de covoare daca au aparate de curatat cu aburi sau daca nu merge chimic.

| Bula a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Idee buna.
In orase mari sunt curatatori de covoare si de tapiterie care rezolva asemenea probleme, chiar la fata locului.