| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sa va spun ce am patit cu dobermanul meu ( femela ).
Astazi trebuia sa nasca si azi dimineata intr-adevar avea un doar pe jumatate scos ( capul era inca in interiorul catelei ) si am vrut cumva sa-l apuc de picioarele din spate sa-l trag afara, insa cateaua nu m-a lasat chiar a sarit sa ma muste, asa ca am lasat-o in pace si am plecat la scoala. Cand am ajuns acasa SURPRIZA : nu era nimic in cusca doar ea. Unii mi-au spus ca e posibil sa-i fi mancat. Poate cineva sa-mi explice ce s-a intamplat?
PS: A fost prima fatare si acum cateaua are vreun an si 8 luni

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In timpul travaliului, daca tragi tu de corpul nou-nascutului, uterul se va contracta reflex si ii va strivi capul. E putin probabil ca dupa interventia ta puiul sa nu fi murit si, probabil nascandu-l mort si cu capul sfaramat, cateaua l-a mancat (simtind sange) si apoi i-a mancat si pe ceilalti.

| kevin12 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu am tras de pui, am spus ca am vrut sa incerc sa fac asta, insa nu m-a lasat cateaua. Nici macar nu am apucat sa-l ating, iar in cusca nu era nici pic de urma de sange

| Brigaela a răspuns (pentru kevin12):

Era bine sa o supraveghezi mai atent in timpul fatarii si sa nu te apropii de ea deloc, mai ales daca nu discutasesi in amanunt cu veterinarul ce trebuie sa faci i ce nu.

| kevin12 a răspuns (pentru Brigaela):

Am inteles, din pacate nu m-am interesat la timp pentru mai multe informatii. Multumesc pentru raspuns.

| Brigaela a răspuns (pentru kevin12):

Ai avut noroc, lipsa ta de interes putea sa omoare biata catea. Asa ai omorat doar puiutii. Poate ar trebui sa dai catelusa spre adoptie cuiva care chiar se intereseaza de ea si care o poate ingriji.

| kevin12 a răspuns (pentru Brigaela):

Vrei sa spui ca nu-mi pasa de ea? Adica am cumparat-o, am dus-o la medic sa-i cutaneze urechile, i-am facut carnetul acela de sanatate cu toate vaccinurile, i-am cumparat cusca, tata i-a facut un loc spatios, hranita si ingrjita din belsug si tu insinuezi ca nu-i acord atentie? Acum ca nu am putut sta sa-i supraveghez sarcina inseamna ca ar trebui "sa o dau spre adoptie "?
Chiar m-am simtit jignit. Am mai avut caini, cu care n-am mai avut probleme nici la prima fatatura nici la celelalte, in fine nu vreau sa ma continui, dar chiar m-ai jignit, la revedere.

| kevin12 a răspuns (pentru kevin12):

Fatare*, am uitat sa adaug faptul ca am cheltuit o multime de bani si griji, si tu imi spui sa o dau spre adoptie

| Brigaela a răspuns (pentru kevin12):

Nu banii su nt importanti, ci grija. Un caine e un suflet, nu un obiect in care investesti bani. Imi pare rau ca te-ai simtit jigniot, dar gandeste-te mereu la acei pui nevinovati morti fiidca tu n-ai avut timp si la cateaua care si-a pierdut puii tot din cauza ta. Nu ti se rupe sufletul? Cum poti sa iti pese de jignirea ta si nu de ceea ce ai facut prin nepasare.

11 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Esti sigur/a ca a fost gestanta cateaua? Ati dus-o la imperecheat? Cu ce s-a imperecheat doberman sau altceva?

Am mai auzit de asa cazuri, din cauza femelei care este neexperimentata, iar tu trebuia sa o supraveghezi: ori s-au nascut morti, ori i-a mancat pur si simplu, eu tind sa cred in prima varianta.

| kevin12 a răspuns (pentru RedNose):

Da, am vazut cu ochii mei cand s-au imperecheat si da, s-a imperecheat tot cu un doberman curat. Nu sunt experimentat in domeniul cainilor, nu stiam ca trebuie supravegheata. Multumesc pentru raspuns.

| RedNose a răspuns (pentru kevin12):

Un doberman pur/curat este un doberman cu pedigree sau care provine din parinti cu pedigree, restul sunt doar metisi. Cel mai bine ai steriliza-o, stiu ca niste pui sunt foarte dragalasi, dar nu face ca o pechineza 2-3 pui ci 7-8 cu noroc.

| Singlewolf a răspuns:

Poate ca la ascuns ca nu vroia sa-l alapteze, ca sa moara...