| lafamiliaa a întrebat:

Acum 6 zile mi-am sterilizat pisica pentru ca a facut piometru si dupa 1 zi de la operatie am luat-o acasa.
Probema este ca nu prea mananca si astazi a vomitat un fel de lichid alb.
Nu mi se pare normal dupa 6 zile sa nu-i revina pofta de mancare si mentionez ca locul inciziei este aproape vindecat, nu este umflat sau rosu si pisica este destul de vioaie.
Ar trebui sa ma ingrijorez si sa revin la medicul veterinar?

Răspuns Câştigător
| darkcynical232 a răspuns:

Ce varsta are pisica?
Ii dai in momentul de fata, pastile post-operatie(de durere..etc)?
Cand mi-am sterilizat pisicile (7luni), au avut nevoie de cateva zile sa isi revina complet. Au fost momente in care dadeau sa vomite (trebuie sa te gandesti ca in momentul operatie li se baga un tub pe gat- care nu poate fi confortabil). Poate are un reflux gastric din aceasta cauza. Voma este normala sau e ca o spuma?
Iai oferit doar mancare umeda de cand ai adus-o acasa?
Daca consideri ca lucrurile nu sunt in regula cu pisica ta, chiar te rog sa iti suni veterinarul si sa ii explici toate ce ti se pare ingrijorator. Pisica ta nu a avut o simpla operatie de sterilizare ci a fost nevoita sa fie sterilizata din cauza unei infectii.

| lafamiliaa explică (pentru darkcynical232):

Pisica are varsta de 2 ani.
Voma este exact ca saliva cu putina spuma si mancare i-am dat bobite whiskas si pliculete cu carnita.
Medicul nu a mentionat sa-i dau o anumita mancare.
Si i-am dat un antibiotic, cate 2 pastile pe zi(1 dimineata si 1 seara) timp de 5 zile asa cum a zis medicul.
Din cate mi-a zis doctorul pastilele contin amoxacilina pentru tratarea infectiei.

| darkcynical232 a răspuns (pentru lafamiliaa):

Atunci e foarte posibil ca gatul/esofagul sa fie inca putin iritat si ca pisica si-a format o reticenta in manca (o comparatie un pic urata ar fi cum vomita persoanele ce sufera de bulimie). Gatul este inca foarte sensibil. Iti recomand sa o treci doar pe mancare umeda o vreme.
Daca inca te ingrijoreaza situatia pisicii, nu te teme sa iti suni veterinarul pentru un sfat.

| lafamiliaa explică (pentru darkcynical232):

Ok, iti multumesc pentru sfaturi.
O sa o supraveghez sa vad cum se comporta in zilele urmatoare, daca nu se schimba nimic o sa sun medicul veterinar.

4 răspunsuri:
| CastanaTaSiAMea a răspuns:

Eu cred ca da, mergi la veterninar. Decat sa te culci pe o ureche, ca s-ar putea face bine, mergi si vezi ce spune. Din timp, se poate preveni orice. Bafta cu puiul tau!