| NLsandzakNL a întrebat:

Am nevoie de o sugestie la voi
Vreau sa imi cumpar un caine si nu stiu ce rasa sa cumpar
Sunt un om prietenos cu varsta de 14 ani
Ma gandeam la un caine de talie mare dar nu stiu ce rase
Daca ma puteti ajuta cu o rasa si un vanzator cv

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Pentru apartament ti-as recomanda caini de talie mica-medie: pinscher pitic,beagle,bulldog(francez sau englez),jack russel. Astia sunt rase care s-ar potrivi mai mult baietilor,dar beagle-ul ce e mai rezonabil la pret restul sunt mai scumpi.
Daca stai la curte sunt mai multe variante: ciobanesc german,shar-pei,husky,malamut de alaska,labrador,golden retriever,ciobanesc malinois,collie,chow-chow(poate fi tinut si la apartament,dar,dupa parerea mea,e prea paros),boxer,akita inu,staffordshire bull terrier.

Mai poti sa-ti iei: doberman sau bull terrier, dar trebuie sa ai experienta cu cainii si sa fi autoritar, deci aceste rase nu sunt pentru oricine.
Alte trei rase care mie imi plac foarte mult, dar care tu nu ai voie sa detii ar fi: pitbullul, amstaff-ul si rottweiler-ul. Trebuie sa ai peste 18ani pentru a detine un exemplar si multa experienta.

| viotedy a răspuns:

Boxer.merge si la casa si la bloc.are par scurt, nu latra mult...

| Danzell a răspuns:

Daca nu stai la curte nu iti recomand un caine mare. pot face foarte mult zgomot, si au nevoie de spatiu.

Răspuns utilizator avertizat