| Stefjin a întrebat:

Vreau sa imi iau un caine si nu stiu ce rasa. Mentionez ca stau la casa (cu o curte nu foarte mare) si ar fi primul meu caine. Ma gandeam sa imi iau un Pug, mi se pare dragut. Puteti sa-mi dati detalii despre el? (de genul : este/nu este prietenos, etc.)
Ce alte rase as mai putea sa iau? Nu vreau un caine foarte mare, dar nici unul foarte mic. Multumesc!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia un caine. Rasa"omul fatarnic" se numeste.

| BogdanDediu a răspuns:

Ai putea lua un beagle e foarte jucaus sau un labrador! Astia sunt niste caini foarte draguti din punctul meu de vedere!

| DenissaRoxana a răspuns:

Salut.
Nu iti recomand rasa pug daca vrei sa il ti in curte, deoarece este sensibil la caldura in exces si la frig. Pe laga asta, avand botul turtit, are probleme cu respiratia.
Iti recomand Amstaff, eu am unul si sunt foarte multumita.dar la fel, sunt sensibili la frig.
O alta rasa, nici mica, nici mare + draguta..ar fi Chow Chow-ul.

| biwltyad a răspuns:

Stiu ca nu asta ai cerut, dar din moment ce nu referi o rasa anume, ai putea sa adopti un maidanez sau dintr-un centru. Iti va multumi toata viata! Sa nu crezi ca sunt genul de persoana care condamna persoanele care isi iau caini de rasa " sunt caini amarati si care traiesc pe strazi si tu iti cumperi caine de sute de euro? " =]] Ba chiar am un husky cu pedigree, dar asta pentru ca ma pasioneaza rasa, m-am documentat despre ei luni bune, si crede-ma sunt niste caini aparte. Foarte incapatanati si uneori nesimtiti (fac ce fac ca sa te enerveze ), foarte destepti, daca nu prea destepti =]]]

Despre pug. imi plac mult, nu prea stiu cum se comporta, dar din cate stiu sunt lacomi la mancare =]]]
Orice ai face, ai grija ca un caine e o responsabilitate enorma, si ar fi bine sa te interesezi despre rasa, sa nu iti iei un Husky si sa te trezesti ca nu suporti naparlirea, sau ca iti iei unb bichon si nu ai chef si bani sa il tunzi la 3-4 luni ( la unii si mai des). Daca mai ai nevoie de informatii, orice, daca vrei sa te ajut sa te decizi, vorbim in privat. Daca vrei caine de rasa, ia-ti cu pedigree happy

| AmaliaMarilena a răspuns:

Cu aceeași problema m-am confruntat si eu. Nu știam ce câine sa imi iaum. Pff. A fost o alegere grea.
Golden Retriever
Durata de viata--> trăiește 10-12 ani
Pret:Costa pana in 10 milioane
Comportamentbig grinemn de încredere, Prietenos, Blând, Încrezător, De încredere, Inteligent

Chow Chow-->
Durata de viata: 10-12 ani
Pret: 600-1200 lei
Comportamentbig grinistant, Loial, Tăcut, Independent (desi asa scrie pe net, este foarte jucăuș si. Daca este luat de mic si obișnuit sa te joci cu el : va fi câinele perfect)

Boo-->
Durata de viata: peste 10 ani
Comportament: foarte jucăuș, prietenos.
Pret: 1500-3000 lei

Yorkshire Terrier (aici vreau sa spun ca nu am avut niciodată, numai ca săptămână trecută m-am întâlnit cu un cunoscut care avea un câine de acesta. Este foarte deștept, foarte jucăuș. Il poti dresa rapid. Ii spunea sa stea și nu se mai mișca. )
Pret: pana in 15 milioane
Comportament: Indrăzneț, Încrezător, Curajos, Inteligent, Independent
Durata de viata: 13 – 16 ani

Ți-aș recomanda sa iti iei câinele care iti place. Eu ti-am spus niste rase de câini pe care ii stiu sigur ca sunt foarte plăcuți. Mai poti căuta si Shitz Tu. Funda?

| AdenAlex a răspuns:

Pug-ul este o rasa pretentioasa care necesita multa iubire si ii trebuie multa atentie pentru ca daca se enerveaza sau se simte amenintat ii ies ochii din orbite.Eu unul am un Amstaff de 4 ani si in ciuda rasei agresive este ca o jucarie. Daca nu iti plac cainii de genul iti recomand un labrador sau un golden retriver.