| Florynn1 a întrebat:

Am o intrebare PERUSII POT VORBI?

Răspuns Câştigător
| klau95 a răspuns:

Numai masculi vorbesc.In special daca ai unu mai puiandru si il invetzi va vorbi mult mai bine decat daca il ie-i cand e mare si are catva ani.
Restu speciilor unele vorbesc altele doar imita sunete depinde...
Si inca ceva daca ai pereche nu va vorbii deoarece masculu este atasat de femela nu mai e atent la tine. Daca iti vei lua separat un mascul si il invetzi, apoi iti iei o femela cum am facut si eu si e mai bine sta si cu mine si se duce si la femela.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA, eu am avut un perus care vorbea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! A avut si o prietena de-a mea si nu pot vorbi happy

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Da, pot vorbi. Insa numai baietii. Si numai daca sunt singuri, adica sa nu fie si o femela cu el. Si cei care zic ca nu vorbesc. Uitati-va pe youtube sa vedeti cati vorbesc.

| Elsiane a răspuns:

Sigur că da! Toți papagalii pot vorbi, doar că trebuie să știi cum și comportamentul lor. Eu am un papagal care vorbește și este tot peruș.

| Λl๓a a răspuns:

Da. Insa doar masculii.E important sa il iei de mic si sa nu ii iei pereche, fiindca va fi atent numai la ea.
P.S. Cei mai inteligenti sunt cei cheli in cap.(le vor creste penele, stai calm)

| ĦαvɘƑȕη a răspuns:

Da, ei pot vorbi doar daca aud in jurul lor diferite cuvinte ce se repte in fiecare zi...eu am avut un persus pe nume Bobita, spunea mute cuvinte si chiar propozitii gen: 'Sa pupe mama pe el de baitel'(ptca la inceput am crezut ca este mascul dar in cele din urma am aflat de la un specialist in domeniu ca era femela) sau 'S-a racit! S-a racit(pentru ca dimineata mama pregatea sandvisuri la un aparat special pe care le incalzea). Nu stiu prea multe despre perusi dar am cunoscut multi care vorbesc, dar stapanii lor vorbesc ffff mult cu ei si ii ingrijesc ca pe un copil micwinking BAFTA!

| TraficantDeYubire a răspuns:

Nu din cate stiu eu. Doar pasarile Gen:Corb, Papagal poate vb.

| Elsiane a răspuns (pentru TraficantDeYubire):

@TraficantDeYubire, perușul este tot un papagal. Toți perușii pot vorbi, dacă știi comportamentul lor și cum îi înveți.

| TraficantDeYubire a răspuns (pentru Elsiane):

Da scuzati raspunsul, ma gandeam la placinte. happy

| Morticel a răspuns:

Nu toti ajung sa poata vorbi.

| robycelmare a răspuns:

Vorbesc dar nu foarte clar... adica nu te astepta sa auzi cuvinte pe care le spune un rozzela sau o ....nimfa parca ii zice, sau alti papagali mai mari gen Big Alexander, care ajung la 3 4 mii de euro. Perusii mai mult fluiera!