| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema. De ziua mea am primit un catel de la parinti. Ei au promis ca nu il vor vinde sau ceva. Acum ei vor sa il dea pentru ca nu avem cu cine sa-l lasam cand plecam in vacanta si ca isi face nevoile in casa.In ultimul timp ei il ameninta cu bataia si ca il vor da. Sora mea este la fel distrusa de asta. In curte nu il putem lasa ca avem si unul mare. Decat sa-l vindem, dar nu pot accepta asa ceva fiindca a fost cadoul meu si m-am atasat enorm de el. Ce sa fac sa nu il dea sau sa-i dea drumul pe strada sau ceva? Voi suferi enorm dupa el. In momentul asta plang cand scriu intrebarea. Tin prea mult la el sa il dea, sa nu-l mai avem. Am incercat sa-i conving sa nu-l dea dar ei imi raspund: "sa inteleg ca vrei sa zboare mai repede din casa".

Răspuns Apreciat de Editori
| Felys a răspuns:

Fa-i un tarc in curte unde sa nu poata ajunge cel mare si scapi de a mai face nevoile prin casa, iar cand plecati in vacante cum se gaseste cine sa ii dea de mancare celui mare se va gasi si pentru cel mic

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai lasa-l la niste prieteni la curte cand plecati in vacanta.
Asa e cu caine.
Nu poti sa pleci nicaieri de acasa, ca trebuie sa il iei cu tine happy

| Adry05 a răspuns:

Cauta si tu pe cineva la care sa-l lasi cand plecati, daca vad ca ai unde sa-l lasi n-o sa mai faca asa si citeste pe net despre dresaj si din astea sa-l inveti sa ceara afara sa nu mai faca in casa. Cand scapi de astea 2 n-o sa mai fie asa inversunati impotriva lui.

| uutigrgbc44 a răspuns (pentru Adry05):

Nu am ce sa fac. Ei nu il mai suporta. Ce sa fac? Nu pot sa admit ca il vor da

| CreepyCrow a răspuns (pentru uutigrgbc44):

Cauta pe Facebook grupuri de adoptii de animalute din zona ta, sau din cel mai apropiat oras. Acolo ii poti intreba ce ai putea face, sau eventual, daca ai tai nu il vor mai vrea sub niciun chip, o persoana ce ar putea sa-l adopte in caz ca va ajunge impins in afara curtii, ca macar sa nu hoinareasca pe strazi ci la o persoana ce il poate intretine. Explica-le ca un caine nu e o jucarie s-o dai si s-o iei oricum, la urma urmei ei au venit cu ideea sa ti-l dea asa ca trebuie sa fie responsabili acum, sub nicio forma sa-i dea drumul pe strazi. Dureaza putin timp sa-l inveti una alta, iar cand plecati in vacante exista pensiuni unde il puteti lasa. Succes si sper sa reusesti

| uutigrgbc44 a răspuns (pentru CreepyCrow):

Dupa ceva timp de cand mi-ai raspuns am folosit metoda ta si parintii mi-au spus ca ei nu mai vor sa au grija de el si sa stau cu el la etaj si sa il ingrijesc singur. Nu mai suport sa ma trezesc la 6 dimineata sa fac curat dupa el si etc.

| CreepyCrow a răspuns (pentru uutigrgbc44):

Atunci daca crezi ca nu mai poti avea grija de el, cel mai responsabil e sa ii gasesti un alt stapan. Incearca pe grupuri de adoptii din zona ta, cum am spus anterior