| Aimerul a întrebat:

Am o pisica luată de pe strada de 3 ani, femela, castrata iar de curând mi-am luat un motan birmanez de 2 luni. Pisica bătrâna nu prea il suporta, il lasa sa se apropie de ea, dar scoate un mârâit ciudat, cum as putea sa-i fac sa se înțeleagă? De menționat ca nu il bate, doar mârâie la el.

5 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Daca nu se bat, atunci mai lasa-le timp sa se obisnuiasca unul cu celalat. Te felicit pentru ca ai salvat un sufletel de pe strada. happy

| MihaelaDart a răspuns:

Pe teritoriul ei a intrat o alta felina, ea tine cu desavarsire sa fie ea stapana, asa cum a fost de mica pana la venirea noului membru. Una din astea tine si gelozia. Pisicile in general sunt ff geloase la venirea altui animal in casa, fie el catel, purcel sau alt pisoi. Sa se obisnuiasca! Totul depinde de personalitatea pisicii tale, cat si de voi cum ii tratati, ma refer in egala masura. Nu o poti obisnui dupa cateva zile, poate sa fie dupa cateva saptamani ori ba chiar niciodata, in acest fel trebuie sa te decizi sa-l dai pe cel venit.

Acum cativa ani buni, am avut un motan castrat avea in jur de 6 ani si mama mi-a adus un pui de pekinez. Stiu ca nici pe noi nu ne mai suporta si incepea sa ne maraie, sa ne zgarie, pe catel nu l-a acceptat de nici un fel, asa ca a trebuit sa-l ducem de unde l-am luat, dupa care relatia dintre motan si cei de ai casei a intrat in normal.

Daca cei doi ar fi fost pui si la 2-3 luni diferente, atunci era mai usor, dar la diferente mari, sansele sunt mici ca cei doi sa devina prieteni...

| SkyPilot a răspuns:

Pisicile sunt teritoriale si au nevoie de spatiu. Singura posibilitate ar fi sa le deschizi mai mult loc in casa ta astfel incat sa nu se impiedice una de alta.
Ai grija sa castrezi si motanelul cand ii vine vremea, altfel "ii va face avansuri" doamnei mai coapte si va iesi circ. Se poate ca motanelul sa incerce oricum, chiar si castrat.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cu timpul se vor obisnui. Daca doar il maraie si nu pare sa isi doreasca sa il muste sau sa il atace.
Poti incerca sa ii obisnuiesti cu prezenta fiecaruia hranindu-i impreuna la o distanta comfortabila pentru pisica batrana.
Cat nu esti acasa incearca insa sa il tii pe cel mic intr-o camera. Oricum, in doua, trei saptamani se vor obisnui.

| Dintrebare a răspuns:

Se vor obisnui unul cu altul. De obicei animalele de sex opus se inteleg. Dar va trebui castrat si baiatul, ca altfel va fi circ cand intra in calduri