| Rue a întrebat:

Heeei :3
Am si eu o intrebare...
De curand mi-am luat o noua pisica, are vreo 6 luni si o tin in casa, insa problema este ca mai am o pisica care e mai batrana (nu stiu sigur cati ani are dar sigur e batrana, fiindca are mustatile mari si sprancenele la fel). Si aceste 2 pisici ale mele nu se inteleg, iar cea mare tot "maraie" la cea mica.
Vreo sugestie pentru a le face sa se inteleaga? Ambele sunt fete xD...

Dau funda

4 răspunsuri:
| DiAnne_8069 a răspuns:

Cred ca cea mare se simte data la o parte, crede ca acum pisoiul o sa fie in centrul atentiei si o sa fie rasfatat, iar ea nu.Sigur,pisoiul are mai multa nevoie de afectiune si ingrijire, dar nu o priva pe cea mare de acestea.Joaca-te cu amadoua si rasfat-o si pe ea ca sa inteleaga ca inca o iubesti.Succes!

| Kanghu a răspuns:

Hmmm. e cam greu sa faci 2 oameni sa se inteleaga dar amite 2 pisici.

Afla de ce nu se inteleg si incearca sa rezolvi. Probabil e cam indrazneata noua pisica si nu o asculta pe cea batrana si d-aia se supara.

| šρяίηģ a răspuns:

Cu timpul vor ajunge sa se inteleaga, dar tu nu trebuie sa le neglijezi si in niciun caz sa o rasfeti pe una mai mult decat pe cealalta. Nu le da mancare din acelasi bol, se pot certa (chiar musca si zgaria) daca se simt amenintate. Joaca-te cu amandoua si nu le forta niciodata sa se aproprie mai mult una de alta. Trebuie sa intelegi ca ele au ritmul propriu si, cu timpul, se vor obisnui. Incearca sa fii impartiala si sa nu o certi pe una in timp ce pe cealalta o rasfeti.
Succes! tongue

| andreiuk a răspuns:

Probabil vor invata singure s se inteleaga insa tot ce trebuie sa faci tu este sa-ti privesti pisicile cum se accepta reciproc, cu timpul