| Alexxxxtipsss a întrebat:

am o problema cu cainele meu pitbull, pana la varsta de 7 luni a fost socializat cu toti cainii si copiii si nu a fost agresiv niciodata cu vreun caine pana la varsta de 1 an jumate acum are 3 ani si cand vede alt caine se duce îl miroase si începe sa sara la bataie si chestia este ca la oamenii nu face urat dar cu nu stiu ce sa fac sa pot merge cu el linistit pe strada adica si un cal daca vede face urat rau, cu oamenii nu are plobleme deloc parca ar fi pisica

8 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Este castrat sau ti-ai deschis canisa si il tii de prasila?

| Alexxxxtipsss explică (pentru alina2k18):

Nu nu este castrat si nici nu îl tin prentru reproducere si nici prin cap nu-mi trece sa-l castrez, nu are relevanța castrarea unui animal doar pentru simplu fapt ca nu are ped, adica daca tu ai fii romana cu tigan ar trebui sa te castram?

| alina2k18 a răspuns (pentru Alexxxxtipsss):

Necastrarea si faptul ca nu are femela ii poate induce tendinte de agresivitate, mai informeaza-tewinking si din moment ce tu nu doresti sa il castrezi si daca l-ai castra in 2 ani sansele de a isi pastra acest comportament pe care il are deja vor fi URIASE.
In afara ca in timp ii poate da probleme GRAVE de sanatate.
Daca erai un stapan ce isi iubeste animalul stiai toate aceste lucruri si ori il castrai ori avea femela de cateva ori pe an.
Castrarea nu e o lobotomie!
Nu o sa fie leguma dupa! O sa aiba fix aceeasi personalitate, doar ca aceasta agresivitate va fi diminuata, sa speram ca destul de mult.
PS: lasa tiganii in pacewinking nu o da in rasismewinking

| aditimus a răspuns:

Asa e rasa.
Pitbulul este mai agresiv din fire.

| romeo78 a răspuns:

Cereți ajutorul unui dresor de câini. Poate se mai poate face ceva!
În rest, botniță, lesă solidă.

| aditimus a răspuns (pentru romeo78):

Are 3 ani acum cainele, ce sa mai faca dresorul?

| romeo78 a răspuns (pentru aditimus):

Ca și la un copil, nu contează vârsta.
Puteți căuta pe internet despre emisiunea lui Cesar, dresorul de câini, care a venit și în România.
Un dresor este o persoană nouă, o persoană care se impune numai prin prezența sa. Un câine este ca și un copil, care încă nu a mers la o grădiniță, neascultător.
Un dresor, ca și o educatoare, învață câinele să asculte de comenzi. Cum, simplu, prin faptul că nu cedează, nu lasă câinele să o conducă.

| Alverto a răspuns:

1. Pune-i botniță, cu un câine de talie medie nu e de jucat, la propriu.
2. Asta pentru că s-a dezvoltat și alte animale sunt inferioare lui în mintea lui
3. Lesă
Rezumat: lesă, botniță, dezvoltarea este de vină