| IonelIonIonel a întrebat:

Un caine de 10 luni mai poate fi socializat? Adica sa nu se mai sperie de alti caini cand ii vede sau ii miroase? Multumesc de raspuns.

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Sigur. Un caine poate fi socializat si la cativa anisori. La 10 luni va fi si mai simplu. Dar trebuie sa ai mare grija si sa-ti faci strategia.
El trebuie sa prinda incredere in semenii lui. Incurajeaza-l sa se miroasa si sa se joace cu caini mai mari (ca varsta) si mai linistiti in prima faza.
Incet va prinde curaj. Ideea e sa nu-l fortezi sa-l recompensezi cand e curajos.
Evita cainii de talie mica. Sunt mai zbuciumati si mai agresivi ca cei mari.

| IonelIonIonel explică (pentru Kriss96):

Problema e ca nu sta de loc langa un caine. cand il vede se indeparteaza de el.

| Kriss96 a răspuns (pentru IonelIonIonel):

Dacă îl ţi în lesă (ceea ce este foarte recomandat) tu controlezi câinele. Nu există "se îndepărtează". Ţine-l pe loc şi distrage-i atenţia.

| IonelIonIonel explică (pentru Kriss96):

Mersi pentru sfat happy