| Mercurio10 a întrebat:

!
Am un caine Mops(5 luni) si am o problema cu el.
De fiecare data cand il scot afara SE SUFOCA... adica numai poate sa respire deloc..parca "trage sa moara"...
Sa fie de la schimbarea brusca a temperaturii?
Va rog un raspuns.

P. S :Nu vreau sa il invat pe tratamente si alte chestii.

Răspuns Câştigător
| jessica22 a răspuns:

Daca zici ca numa cand iasa afara face asa, poa sa fie si din cauza ca afara sunt multe mirosuri pe care nu le cunoaste, si atunci respira mai des. Du-te cu el intr-un parculet, sau un camp, noapte de exemplu cand nu e ma nimeni, aseaza-te undeva si tinel langa tine pana se linistrste si ia pozitia de sezi sau culcat, daca si cand e linistit respira ciudat, atunci dul la doctor. Am o prietena care are Mops, iar cand e agitat ii se aude respiratia de parca sar sufoca, a fost cu el la doctor si nu avea nimic, doar ca respira mai des, iar din cauza nasului se aude asa.

2 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Asa cum a raspuns si florinrazvan, cainii din aceasta rasa au mari probleme cu caile respiratorii din cauza nasucului turtit care impreuna cu poluarea si probabil, purtarea zgarzii nu a hamului duc la sufocare. este o problema serioase si nu poate fi tratate pe internet.

| florinrazvan a răspuns:

Trebuie operat la caile respiratorii dar un control la doctor rezolva tot