| JamilaGizeh a întrebat:

Am un caine bichon maltez, are 6 ani,de fiecare data cand il scot afara se bucura foarte tare si latra,se agita. Apoi incepe sa nu mai poata sa respire,si respira foarte repede si zgomotos,ca si cum s-ar sufoca, si o tine asa vreo 3-4 min.Eu nu am mai vazut nici un caine sa faca chiar asa, voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Giovanna a răspuns:

Si al meu face asa, are doi ani si am aceeasi problema cu el. Verisoara mea are aceeasi problema cu bichonul bolognese al ei, l-a indopat de antibiotic dar degeaba, tot asa face happy poate trebuie sa te obisnuiesti cu ideea si atat. Incearca la un veterinar dar nu e sigur ca te rezolva. Max al meu face asa de doi ani laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza efortului de a se agita depus, el oboseşte iar apoi se sufocă.
Îţi recomand să faci o vizită medicului veterinar!

| GumiţăDeCăpşuni a răspuns:

Eu am un Yorkshire Terrier de 2 anisori si face la fel. Se agita, latra, se bucura, dar face ca si cum s-ar sufoca doar cand ii intra aer in nas pe care nu il poate da afara. Vezi sa nu aiba ceva la nas. S-ar putea sa ii fi ramas ceva in gat sau i-a ramas aerul in nas si nu il poate da afara, cel mai recomandat e sa il duci la un medic veterinar. Funda?