Întrebare recomandată | cristinica1234 a întrebat:

Am un caine Pitbull in varsta de 2 luni si nu indrazneste sa se plimbe pe afara in lesa. Ma puteti ajuta?

19 răspunsuri:
| AnaMaryadragutaa a răspuns:

Eu nu am scolo chiar de la 2 luni de fapt ba da caini nu au voie sa iasa pe afara pana nu fac un anumit numar de vaccinuri... apoi pot iesiii....Si eu am o catelusa dar la gat nici ea nu suporta deloc si asa ca am zis ca sa nu o drag sa ii cumpar un ham ceea ce poti face si tu nu este foarte scump pana in 20 de lei. Apoi puneil si nu trebuie sa o plibi prin casa cu el ca altfel nu va mai vrea sa il dea jos, asa face un catel vecin cu mine si doarme seara cu hamul si crede-ma iti va fi greu pune-l in ham si chiar daca nu vrea sa mearga tragel un pic spunadu-i:Vino! Hiade! si in cateva zile sigur se va obisnui dar ai grija daca nu vrei sa fie un caine speriat si rau mai lasa-l fara lesa ca altfel dac vei merge la iaraba verde saunundeva si vei doarii sa ii lasi dezlegat va fugi de tine si va sarii la picoarele oamneilor ai grija sa se obisnuiasca si cu catei de aceea trebuie a il lasi sa se misorase cu orce catel cu care doreste si dac latra pe cineva nu fugi squ nu incerca sa ii duci din acest loc ca el va interpereta ca o fuga, o teama incearcal sa-l liniststi spunadu-i:Linistit! Gata! Sezi daca mai vrei sa mai sti ceva ma poti intreba te pup

| CVE12 a răspuns:

Eu stiu exact problema..acesti caini nu suporta lesele pentru gat.(din motive,, istorice'') lor le place doar hamul..cumpara-i unulhappy

| Chαяtreux a răspuns:

Pune-l in lesa si ia-l cu frumosul puppy dog eyes nu te resti la el, se va obisnui. ii este teama probabil :-s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am o prietena care are tot gen caine de asta, si nu ii place deloc in lesa vrea doar in brate, ar trebui sa il obisnuiesti deocamdata e prea micut, trebuie sa ii explici pas cu pas, cand va creste mare si tot nu va indrazni atunci poate va fi o problema, dar nu iti fa griji acumwinking Funda?:O3

| diavolitadulce a răspuns:

Usor usor se va invata si va intelege ca nu este nici un pericol. la inceput iesi cu el nu stiu in brate iar mai apoi cand sunteti undeva intr-un parc spre exemplu ii poti pune lesa si sa incerci sa alergi cu el. daca se distreaza uita de teama. ca si copii

| Robieski a răspuns:

Mai intai plimbal prin casa cu lesa pentru a se obisinui iar apoi pe afara!

| anonymous09 a răspuns:

Destul de mic, dar merita sa-l inveti de pe acum, mai incolo nu va vrea. incearca sa-i pui lesa in timp ce mananca ceva, cand e pe terminate, nu sa-l sugrumi

| mihaelutzamy a răspuns:

E prea micut pentru lesa. Mai lasa-l sa creasca. Iesi cu el si joaca-te, invata-l sa cunoasca lumea din jurul lui

| alexandra1993 a răspuns:

Trebuie sa il inveti sa se obisnuiasca cu lesa. Poti urmari clipuri pe youtube pentru a vedea cum sa procedezi. Uite un exemplu:
http://www.youtube.com/watch?v=J_fT1q6vH_o

Succes!

| angel69lover a răspuns:

Apoi asta terebe spanzurat repede ii o situatie dificila

| Patry908 a răspuns:

Daca nu asculta sugruma-l... evident nu la propriu laughing trage-l de lesa si da-i suturi in fund, sa vezi cum fuge pe afara.

| ralucutzica a răspuns:

Ia-l usor inca este mica invatal sa descopere lumea, si nu-l cocolosi pre amult pentru ca el cand va fi mai mare iti spun eu ca nu va mai iesi din casa deloc.

| FraNNNkie10 a răspuns:

Nu tine Pitbull in lesa! Si nu il obisnui cu botnita pentru ca o sa inceapa sa muste pe oricine!

| Dyannax a răspuns:

Pana nu ii faci toate vacinurile nu are voie sa iasa afara, si poti lua o jucarie care sa ii placa foarte mult si sa o iei cu tine cand il plimbi.

| DnZ05 a răspuns:

Trebuie sa stea in lesa fie ca ii place, fie ca nu.Sunt caini agresivi.cu timpul se va obisnui dar deocamdata nu stie ce sa creada despre lesa. Daca il inveti de pe acum cu lesa/ham mai tarziu nu vei avea de suferit.Eu am avut un rottweiler si nu l-am invatat de mic cu lesa(stateam si la curte) iar cand el avea 3 ani mergea groaznic cu lesa, adica era ceva imposibil pentru mine, era un calvar iesirea cu lesa.Trebuie sa il inveti de mic si cu botnita pentru ca daca politia vede ca nu are lesa/botnita risti si o amenda.Niciodata sa nu te lasi pcalita de blandetea lui.Acestia sunt caini agresivi si trebuie mereu sa fii pregatit pentru orice.Multa bafta!

| dloer a răspuns:

Cand vine vorba despre un pitbull, trebuie sa stii ca e unul dintre cei mai periculosi caini, asa ca trebuie sa constientizei faptul, ca esti in preajama unui animal ce te poate "ataca" oricand...Consider ca ar trebui sa te joci cu el, sa-i faci pe plac, si cel mai important sa nu-l inveti cu frica, chiar daca este mic.Bafta!

| CristinaCrisCristina a răspuns:

Buna si eu am un Pitbull dar al meu are un an ...sa stii ca s-ar putea daca la-i cumparat sa fii avut traume cu fostii stapani sau daca e al tau de cand s-a nascut e prea micut si are nevoie de o motivare poate un biscit pentru caini de fiecare data cand iesiti sau ceva poate...laughing

| Oana_Blaga_1995 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic! dar am si eu un caine de rasa shitzu si cam tot asa facea si ea,, dar intr-o zi m-am gandit sa o scot cu forta la plimbare si am traso dupa mine. ei a doua zi m-am dus la farmacia veterinara si i-am cumparat un ham micut pentru ea. cand am ajuns acasa i-am pus hamul si am scos-o la plimbrare si ca sa vezi mergea. incearca sa-i cumperi un ham. poate o sa vrea sa mearga.

| CoolGirl99 a răspuns:

Chiar daca este mic trebuie sa-l inveti cu lesa pentru ca daca il inveti atunci cand creste mai mare nu o sa vrea deloc. Parerea mea este ca trebuie sa-l inveti de mic si sa-l educi. Am si eu caine. Sper ca te-am ajutat!