| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
Am un cățeluș de vreo 3 luni, ce a fost diagnosticat cu parvoviroza. ni s-a spus ca l-am adus în timp. Azi a fost a doua zi de tratament și e încă slăbit, oricât ar vrea sa se miște și sa alerge către noi, cade la pământ în câteva secunde. Ni s-a spus ca nu va manca câteva zile, mi-au fost date vitamine de spus în ceai dar nu prea le mai vrea, le dau forțat, iar uneori le vomita. Cum ar trebui sa procedez, cum sa îl ajut sa își revină, sa ii ameliorez simptomele? Ma îngrijorează situația, vreau sa fie bine.

4 răspunsuri:
| Meli1022 a răspuns:

Bună,am avut și eu puiuți chiar 2 cu parvoviroza, ai mei făceau perfuzii și dimineata si seara câte o ora, le era administrat antivomitiv, ser fiziologic, analgezice. Sa ști ca în primele 3-4 zile nu o sa îți mănânce absolut nimic. Fetita mea de abia după a 4-a zi a început sa bea apa singura și sa se plimbe prin casa. Undeva după a 6-a zi începe sa mănânce, a mea a început sa mănânce dar doar o pasta pe baza de carne cumpărată de la farmacia veterinară. trebuie sa ai foarte multa răbdare. La mine au fost multe nopți nedormite dar a meritat.multa răbdare, și sănătate la puiuț sa se facă bine. Nu ai ce face decât sa aștepți și sa ai răbdare. Multa sanatate

| PandaaPanda a răspuns (pentru Meli1022):

Mulțumesc din suflet, apa a băut din a doua zi de tratament. Azi a fost a 3a iar mâine ne-a spus veterinarul ca foarte posibil sa fie ultima zi de tratament. Arata mai bine, dar pare încă slăbit, clar are nevoie de odihna și recuperare. De mâncat încă nu mănâncă, poate de mâine încolo, sper.

| Meli1022 a răspuns (pentru PandaaPanda):

Trebuie sa ai răbdare maxima cu cățelul, încet încet o sa înceapa sa pape, puțin câte puțin dar va papa, eu zic sa faceți tratamentul cât este necesar. Te rog sa urmărești cățelul, sa nu vomite cu sânge, și nici sa dacă caca sau pisu cu sânge, în momentul în care face aceste lucruri, la urgențe cu el. Oricum multă sănătate la amandoi

| Meli1022 a răspuns:

Încă o chestie, sa ști ca puiuți nu mai poți aduce în casa timp de vreo 6 luni 1 an. Și trebuie sa dezinfectezi toată casa. Este soluție speciala pentru parvoviroza. Ți-o poți cumpăra de la farmacia veterinara, eu am spălat de 2 ori cu soluție pentru parvoviroza, dar am spălat și cu clor, plus ca trebuie sa dezinfectezi toată casa. Și încă ceva, sa nu lași cățelul sa între în contact cu alți câini. Multa sănătate