| SpyCrab a întrebat:

Am un ciobanesc german de 4 ani.Totul a fost bine pana acum 2-3 saptamani(tin sa mentionez ca il hranesc bine).A inceput sa se muste de coada pana isi da sangele si apoi se linge(a ajuns fara blana in acel loc).El se musca cam de mijlocul cozii(daca va ajuta cu ceva). Aveti niste solutii cum as putea sa-l ajut? Chiar il iubesc ca pe un frate si ma doare sa il vad suferind(tin sa mentionez ca momentan nu am bani de veterinar).

8 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Buna!
Ii dai carne de pui multa?
S-ar putea sa fie o ciuperca(micoza) de la alimentatie sau in cel mai rau caz luata de la un alt caine. Poti sa-i dai ketoconazolul, dar cel mai bine mergi la un medic, ca poate e altceva si nu e bine sa-l tratezi dupa ureche.

| SpyCrab explică (pentru RedNose):

Nu ii dau carne de pui.Ii dau de porc.

| viotedy a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci.stiu pe cineva care a patit asa cu un pechinez si i-a taiat coada.un lup nu arata bine fara coada dar... uita-te cu atentie nu cumva sa aiba purici cam acolo se ascund.

| karsivan a răspuns:

Cel mai sigur ar i sa mergi la doctor sa vada coada, dar din cate stiu exista un sindrom ( boala psihica ) la ciobanesc german cu mancatul cozii daca este asta va trebui operat si scurtata coada sa nu se mai mutileze, pe linga asta exista si tratament pastile pentru depresia la caine, mergi la doctorul veterinar sa i-l consulte si sa vedeti ceea ce este da facut. Pana ajungi la dr, mergi la farmacie veterinara si ia un guler elisabetan ii spune si pune-i la gat sa nu se mai ajunga la coada.
http://www.antilatrat.ro/pag~categorie~accesorii-caini~17~next~21

| SpyCrab explică (pentru karsivan):

Nu cred sa aiba o boala.Pana acum era fericit si inca este.Cred ca poate sunt purici/capuse/furnci.El nu se musca te toata coada ci doar de o parte(presupun ca daca vroia sa se mutileze trebuia sa se muste de toata coada).Nu isi maraie coada si nici nu alearga dupa ea.Astazi daca reusesc sa fac rost de niste bani il voi duce la veterinar sa va voi lasa la cunostinta ce se va mai intampla dupa.Capuse tot cred ca are.In firecare zi il verific si mereu gasesc 2-3(in special la urechi sau gat).

| viotedy a răspuns (pentru SpyCrab):

Aoleu! si-l tii asa? stii ca sunt periculoase si pentru tine? si lui ii afecteaza sistemul nervos.asta e cauza..cumpara-i imediat pipeta si pune-i la ceafa.

| RedNose a răspuns (pentru SpyCrab):

Cum sa-i dai la caine carne de porc? carnea de porc este interzisa cainilor! dai altfel de carne vita,curcan, cal, miel etc, poti sa-i dai si peste.

si mergi urgent sa-l deparazitezi, e 20lei o solutie mai ieftina, dar care totusi il ajuta...nu stiu cum poti sa-l ti asa...

| karsivan a răspuns:

Daca se musca la baza cozii sus da este de la purici poti sa ii cumperi Parkill picaturi 1-2 picaturi pe kg si ii time o luna(este cl mai ieftin si eficent produs.