Întrebare recomandată | Evelin333 a întrebat:

Buna!

Am o problema destul de grava si sper sa ma puteti ajuta cu ceva informatii. In jurul blocului am o haita periculoasa de caini vagabonzi. Duminica 4 dintre ei au atacat un barbat. A fost muscat grav. Eu nu pot trece pe acolo. Este o strada principala a cartierului insa nu ma pot apropia de ea. Ma simt de la distanta si vin alergand si plonjand pe mine. Sunt iubitoare de animale. Am si eu caine si mi-e frica si pentru siguranta lui pentru incearca sa-l muste urat. El e mic inca ( are 4 luni) si nu stie sa se apere iar eu nu-i pot dovedi pe toti. Copiiilor le e interzis sa se duca in zona aia singuri pentru ca ii musca acesti caini. Caut o solutie. Va rog mult, ce as putea face?

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sunt si alte metode de a scapa de ei, daca eram in locul tau sa a oamenilor din zona de mult nu mai existau acei,, intrusi,, si nu ma intreba ce le faceam pentru ca nu iti spun

| Kaℓi a răspuns:

Fa o reclamatie catre primarie, si roaga si alti vecini sa o semneze.

| Evelin333 explică (pentru Kaℓi):

Tocmai am sunat la hingheri. Mi-au zis ca nu pot face nimic momentan pentru ca nu mai au spatiu sa ia alti caini. :-| Sper sa aiba macar antitetanus la spital ( am patit-o si pe asta - sa-mi zica "nu mai avem") Frumoasa tara avem noi...

| mrcs a răspuns:

Cheama hingerii sa nu te muste si pe tine!

| Iftimoaia_Aura_1996 a răspuns:

Hingherii sunt cea mai buna solutie in acest caz.

| Evelin333 explică (pentru Iftimoaia_Aura_1996):

Asa m-am gandit si eu. Am gasit cateva numere de telefon. Insa din ce am citit pe net, nu prea raspund plangerilor. Mai pe scurt, sunt 4 hingheri pe tot Bucurestiul si trec si luni de zile pana fac ceva...

| Iftimoaia_Aura_1996 a răspuns (pentru Evelin333):

Doar incearca, ok? happy

| Aliadiere a răspuns:

Pune otrava intr-o bucata de carne si dale sa manance si ai rezolvat problema laughing

| AlexMarian93 a răspuns:

Foloseste un sedativ, spre exemplu Ciclobarbital, pe o bucata de carne sau ceva gatit. Incearca sa iti dai seama care e masculul dominant, de obicei e in fata haitei si in majoritatea cazurilor el o sa primeze la mancare in fata celorlalti. Tot ce ai nevoie e o masina sa il transporti in afara localitatii fiindca o sa doarma cel putin 6 ore la doza mare. Apoi problema e ca si rezolvata. Mai poti incerca si dispozitive anti-caini dar eficienta e scazuta.