| anonim_4396 a întrebat:

Am un caine de vreo 10 luni foarte agresiv si nu stiu ce sa ii mai fac. Acum o saptamana am mers la urgente din cauza lui. Sa nu credeti ca mi-a rupt o mana sau ceva. E corcitura cu bichon ceva, si m-a muscat de un deget, dar am fost obligata de parinti sa merg sa imi faca vaccinul ala antitetanos. In fine. A inceput sa ne maraie, sa ne muste dar nu e turbat.Asa e el din nastere. Eu am comandat un shih tzu de pe olx si mi-a venit corcitura asta. Porstul de la care l-am luat si-a gasit o scuza cu "au fost incurcate niste pachete" si mi-a venit un caine de 3 SAPTAMANI, care de abia deschisese ochii si cauta pieptul mamei. El mi-a spus ca era un bichon toy, si chiar asa parea. Dar pe cat crestea, asa imi dadeam seama ca m-a mintit. Un escroc care facea bani cu poze false presupun. Sau poate chiar s-au incurcat pachetele, dar suntem in Romania deci nu stiu ce sa cred. Si este foarte rau! Dar il iubesc si il am de cand avea 3 saptamani, iar acum are aproape un an. Nu stiu ce sa fac! Mama vrea sa il dea sau daca nu gaseste stapan... a tipat o data la el "IN PARC TE LAS". Sunt putin de acord cu ea, adica parca e turbat, desi are toate vaccinurile. Si nu mai suport apucaturile astea salbatice, mirosul de pipi in casa si toate cele. Eu deja plang cand o aud pe mama zicand ca il da, dar cam are dreptate. O data m-a prins singura in camera si a venit cu o scuza "Lasa ca poate luam alt caine, o rasa calma". Prima oara m-am linistit, dar dupa mi-am dat seama cat voi plange si voi suferi dupa el, ca doar nu schimb cainii ca pe sosete. Eu chiar si la filme cu caini am umplut patul de servetele, ba daca imi va fi luat cainele care e al MEU? Nu stiu ce sa ma fac. Chiar si acum plang cand scriu asta. Prietena mea are un caine de 1 an jumate care la fel era obraznic pui pe la vreo 6 luni, dar s-a linistit. Al meu nu se mai opreste, are ceva rasa in el foarte rea. Am stat luni sa il dresez, ma trezeam noaptea cand era pui sa il linistesc deoarece plangea nu stiu din ce cauza. Deci eu nu dormeam, doar ca sa nu trezesc familia si sa nu il arunce in strada. Era ca si copilul meu.

MULTUMESC ca ai citit pana aici. Nu stiu ce sa mai fac. Ceva sfaturi sa nu sufar dupa el?

Răspuns Câştigător
| katy a răspuns:

Nu e rasa de vina.animalele au comportament diferit si gandesc diferit ca si noi oamenii.e gresit sa spui : "luam o rasa calma", nu e un criteriu, nu exista rasa calma si rasa agresiva.modul agresiv al unui animal e rezultatul educatiei pe care el o primeste de la stapan.de mic trebuie educat, cu recompensa, ce are voie sa faca si ce nu. daca el te ataca, e clar ca nu te stie de stapan, te considera ca un caine din haita lui pe care el il poate domina.inca nu e tarziu sa fie educat.dar e nevoie de rabdare multa si mereu dresajul se face cu recompensa.fiind talie medie, acesti catei prind mai greu, dar perseverand, o sa dea rezultate.eu am 4 catei pe toti i-am educat singura, au comportamente diferite. trebuie sa fii atenta si la nevoile lui.nu stiu in ce circumstante te-a muscat de deget. daca de exemplu el nu suporta sa fie mangait pe cap,tu stii asta dar ai insistat sa o faci, in cazul asta, ar fi vina ta, trebuie sa ii accepti dorinta de a nu ii pune mana acolo, dar totodata sa stie si el ca nu i se cuvine totul.happy

| BeagleLover a răspuns (pentru katy):

Am avut nopti in care nu am dormit deoarece ma uitam la clipuri cu "How to stop your dog biting you" erau caini normali care voiau mai mult sa se joace. Lui nu stiu ce sa ii mai fac. Am sa incerc sa tip la el atunci cand incearca sau chiar ma musca, si daca intelege si poate chiar ma linge am sa ii dau ceva recompensa. De batut nu pot sa il bat, deci mai bine tip la el. Mama ii mai da rar cand se enerveaza la fund tare dar tot pe ea o crede stapana. Stiu ca nu pot sa ii spun asta, dar daca nu eram eu, nici el nu era aici deorece eu mi l-am dorit si l-am innebunit pe tata sa imi ia caine. Si uite ce am primit.

| katy a răspuns (pentru BeagleLover):

Educatia nu se face cu bataie.nici mama ta nu ar trebui sa dea in el, asa se explica de ce cainele isi arata coltii.este instinctul de aparare.cand face ceva gresit ii spui ferm si tare : "Nu! ". animalele invata repede cuvintele scurte.fa-i program de iesit afara de 3 ori pe zi. dimineata la pranz si seara inainte de culcare ar fi preferabil.ca daca il scoti la 19 si dupa nu il mai scoti,el pana dimineata mai bea apa si automat vrea afara,face pe el, aici nu e vina cainelui, normal ca se scapa. daca nu reusesti, gasesti la farmacia veterinara covorase absorbantemil poti invata sa isi faca nevoile pe el, in timpul noptii

| BeagleLover a răspuns (pentru katy):

Cand era mic m-am straduit sa il invat sa faca pe paturile alea absorbante. Nu prea a mers. Si da, STIU ca nu educatia nu se face cu bataie dar mama chiar nu vrea sa ma asculte. Am tipat la ea, da, am tipat la maica-mea sa nu mai dea in el pentru ca face si mai rau dar nu. Am noroc ca nu il bate zilnic cum fac altii, ea cand e foarte nervoasa pe el ii mai da o palma ca nu se poate controla.

| katy a răspuns (pentru BeagleLover):

In cazul asta, fara suparare, educatia canina trebuie sa o incepi cu mama ta. vorbesc la modul cel mai serios.mama ta e problema nu catelul. daca nu face pe covoras, fa un efort sa iesi afara cu el cum ti-am zis.ii trebuie program fix de iesit afara.sa inteleg ca problema in asta consta, nu? ca isi face nevoile in casa?

| BeagleLover a răspuns (pentru katy):

Nu, eu am spus ca se mai scapa, ca doar e invatat sa faca afara. Dar nu asta e problema. Ma musca si mama vrea sa il dea. Eu am spus ca mai demult ii mai dadea cate o palma, dar acum vreo 3-4 luni minim. NU MAI ESTE "BATUT". Dar are ceva, nu stiu ce naiba. Si mama in fiecare zi cand latra sau maraie "Doamne da chiar ca e turbata. Lasa ca pune tata anunt" Si ma intristeaza. Ea chiar nu poate sa ma asculte cand spun ca nu poate trai fara noi. De la 3 saptamani si pana la 10 luni a trait cu noi. Atunci cand mama pleaca din casa pana la magazin face ca trenul si plange cam jumate de ora.

| katy a răspuns (pentru BeagleLover):

In cazul asta trebuie sa il inveti comenzile : " Nu e voie! " atunci cand latra si comanda "asteapta", pentru momentele cand nu e nimeni cu ea.Este catel, normal ca latra la orice sunet aude, dar daca il inveti ca nu e voie, cu recompensa, sunt sigura ca vei avea rezultate.e nevoie de timp si de exerseri multe.incearca sa imbini dresajul cu joaca, incat sa ii faca placere sa invete.cumpara-i mingiute sa aiba ocupatie, sa roada, poate asa o sa stea linistit cat ramane singura.totul tine de timp si rabdare!

23 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Singura solutie ca sa nu plangi dupa caine, este sa faci un copil si sa ti-l manance catelul. it wasn't me

| BeagleLover a răspuns (pentru anonimg):

HHAAHAH amuzant.

| anonimg a răspuns (pentru BeagleLover):

Cainii de rasa au o personalitate mai mare decat a oamenilor. Daca te vede slab sare la tine fara frica. Dupa un astfel de caine nu ar trebui sa plangem.

| BeagleLover a răspuns (pentru anonimg):

Pai eu nu vad cainii ca pe niste creaturi care latra fara sentimente, in comparatie cu altii.

| anonimg a răspuns (pentru BeagleLover):

Da, dar câinii sunt la fel ca si oamenii: daca te vad slab nu mai sta pe gânduri sa se întrebe daca esti om bun sau nu. Animalele nu sunt declarate nevinovate, ci doar necuvantatoare. Dar ele se folosesc de instinct, acelasi lucru de care ne folosim si noi de cele mai multe ori si dupa care ne ascundem sau dam vina si găsim scuze faptelor si cuvintelor urâte, adica găsim scuze comportamentului defectuos. Diferenta este ca un animal nu poate fi judecat, tras la răspundere, di pricina ca este lipsit de judecata, de ratiune. Aceasta ne deosebeste pe noi oamenii de animale, si nimic altceva.
Rasele de câini cu o personalitate mai mare, dupa cativa ani trebuiesc impuscati deoarece vor vedea slăbiciunea stăpânilor si ei nu se vor mai teme de stăpânii lor. Este ca si cum ti-ai monta pe, perete o mitralieră cu senzori de mișcare.

| untu a răspuns:

De unde esti? Ai auzit ca a sosit la Bucuresti antrenorul si psihologul cainilor Cesar Millan? Nu stiu daca mai sunt in Bucuresti sau daca a plecat! Vezi ca daca stii in limba engleza, poti vorbi cu dansul prin SKYPE la contact: cesarswayinc. ( vezi cauta pe lista skype o poza cu dansul si un caine lup, traieste in Los Angeles, Statele Unite ale Americii!) Sau pe https://www.facebook.com/profile.php?id=691017140&fref=ts

| KillaNoFilla a răspuns:

Asigurate ca il scoti de 2, 3 ori pe zi afara.
In primul an cainele musca tot ce prinde, mai ai putina rabdare cu el.
Cand latra si e agresiv, tipa la el.

| Annamaria21 a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Cum sa tipe la el? Tu cum te simti când cineva tipa la tine? Nu e ok sa facă asta, animalele sunt foarte sensibile, o sa latre si mai rău, un animal sau un copil nu se educă prin "tipat"

| xByte a răspuns:

Un caine este bine sa il dai sau sa il iei cand are sub 6 luni, din cauza ca nu doar voi va atasati de el ci si el de voi. Parerea mea este ca trebuie sa il inveti sa stie si un pic de frica ( nu sa il bati, dar cand face o prostie sa il certi, si eventual poti sa ii dai la fund usor cu un ziar sau ceva ). Eu am un ciobanesc belgian metis, si este extrem de agitat, dar in schimb unde stie si de frica, pot sa il potolesc atunci cand depaseste limitele. Deci cam asta poti sa faci, sa fii mai dura cu el, si sa ii impui limite. Cate despre faza cu pipi-ul in casa, nu prea stiu ce sa iti spun, fiindca eu nu am avut probleme de genul, al meu facand doar in prima zi cand l-am luat in casa ( si chiar de atunci l-am certat ), iar dupa si-a facut tot timpul nevoile afara, iar daca avea nevoie neaparat latra si dadea cu labuta la usa ca sa il scot, nici de cum sa faca inauntru. Deci cam asta poti sa faci, sa fii mai dura cu el, si sa ii impui un program si limite

| BeagleLover a răspuns (pentru xByte):

De scos il scot afara, dar la 5 dimineata nu pot deci se mai scapa. Eu nu il bat, doar il pedepsesc/cert. Il mai las singur in camera sau tip la el. Dar daca tip la el sare la mine si imi arata dintii, strange din bot. Mai demult ii mai dadeam nu foarte tare peste fund dar nu se mai poate. Asa e el, un caine foarte agresiv si nu pot sa il schimb. Dar daca mama chiar il va da, desi i-am explicat ca noi putem trai fara el, el nu poate trai fara noi, tot nu ma asculta. Ea a zis ca e mare si se poate descurca, dar e invers. E mare si e atasat de noi.

| xByte a răspuns:

In general cainele ( pana la varsta de 2 ani ) prinde din personalitatea stapanului. Daca mama ta este o fire nervoasa si agresiva, cainele va incerca sa fie si el la fel ( si chestia asta o pot spune din experienta, fiindca in zilele in care ma enervam si ma agitam, si cainele meu devenea agitat si nervos ). Deci, fara suparare, eu cred nu cainele este neaparat cel problematic. Cat despre bataie, nu recomand asta sub nici un fel, fiindca atat la oameni cat si la animale, bataia nu aduce decat frica si ura; sa il certi si sa il mai atingi cu un ziar la fund este o chestie, ca el o sa priceapa ca a facut ceva ce nu trebuia, dar bataia este cu totul si cu totul altceva. Parerea mea este sa incercati sa il lasati o zi de capul lui, adica sa il scoateti de 3-4 ori afara, sa il alergati ca sa oboseasca, daca vrea sa va muste sa nu il bagati in seama; si sa vedeti cum se comporta atunci.

| Annamaria21 a răspuns:

Trebuie sa il duci la dresaj, si eu am pățit asta cu cățelul meu, musca pe oricine, mici măcar nu ma lasa sa ii fac baie sau sa il tund, l am dus la dresaj si acum nu mai am nicio problema cu el, trebuie sa fie un om la tine in oras care se ocupă cu dresajul, sau vreun veterinar, da anunt pe net

| BeagleLover a răspuns:

Daca sunt greseli de scriere, scuzati-ma! Am plans toata ziua si sunt ametita sad

| Dcide5 a răspuns:

Eu am un ciobanesc german de 6 ani.

Daca nu ii educi de mici nu mai faci nimic cand creste.

Trebuie sa stie ce inseamna batutul cu furtunul sau ceva mai mic in cazul tau.

Acum cainele meu sta toata ziua dezlegat in curte si nu fuge. Asculta de tot ce-i zicem si daca incalca ceva il tinem vreo saptamana legat.

| annneamary a răspuns:

Probabil ca ati gresit incercand sa i educati cu bataia sad doar ziar ai voie sa folosesti doar sa il atentionezi, cainele trebuie scos afara des cel mutin de 3, 4 ori pe zi la inceput pana se formeaza, pana intr-un an asa sunt cam toti musca tot ce prind, dupa o sa vezi ca isi va controla muscatura, va fi doar o joaca, daca te joci cu el cu mainile si picioarele facandu-l sa le muste in joaca joaca va deveni realitate si chiar va musca, mai ai rabdare, fi vehemeta cand i comanzi ceva, iar restul multa afectiune, arata-i unde a gresit, daca face in casa iar de planita si dul cu botul acolo si ceartal sa inteleaga care este problema, recompense multe recompense cand e balnd, ignora-l cand depaseste limita, fiecare caine e diferit in funcite si de stapan se modeleaza dupa stapan in timp si cu multa rabdare

| agheu93m a răspuns:

Cainele nu te stie de frica, de stapan...lucreaza mai mult la lucru asta daca vrei sa nu il pierzi