| TheTimeKiller a întrebat:

Ce rasa de caine agresiva(vreau sa-l folosesc ca caine de paza, protectie etc.)si dresabil d3 talie mare si puternic(peste 40 kg daca exista)? Sau o "corcitura" intre ce rase ar trebui ca sa fie asa?

Răspuns Câştigător
| canecorso a răspuns:

Eu zic sa iti iei un cane corso... mai multe poze cu cane corso pe www.nobile.ro

8 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Buna!
Presa canario,mi se pare printre cele mai periculoase rase sau ciobanesc caucazian.
Dresajul de protectie si paza nu se face de tine,doar de un specialist, fiindca ei stiu cum sa-i invete sa atace cand e nevoie si cand nu sa astepte. Prima data se merge la dresor pentru a-i face un test sa vada daca, cainele este echilibrat sau nu. Niciodata nu va fi acceptat pentru dresaj de paza si protectie un caine dezechilibrat fiindca poate ataca oricand, pe neasteptate, pe oricine sau daca prinde sa nu mai dea drumul.

| viotedy a răspuns:

Boxer,e foarte puternic, doar daca se izbeste in cineva si-l da jos.se face de 35-40 kg, depinde si de gena lui.asta din poza de la mine avea vreo 60 kg la batranete, sarea numai la gat, nu se apropia nimeni.

| johnyxus a răspuns:

Amstaf-ul e un bun caine de paza si il gasesti foarte ieftin pe net.

| RedNose a răspuns (pentru johnyxus):

Amstaff-ul si pitt-ul nu sunt caini de pazahappy

| BlackWaltz a răspuns:

Depinde mai mult de cum il cresti, nu conteaza rasa atat de mult. Am avut un ciobanesc german foarte agresiv, dar am vazut si rottweileri blanzi. Daca il obisnuiesti cu strainii de cand e pui nu o sa fie agresiv.

Răspuns utilizator avertizat
| BellaBlack a răspuns:

Cel mai bine un caine lup...nu iti lua rottweiler...acesti caini au nevoie sa foarte multa atentie si iubire si nu prea suporta sa stea departe de stapan, sunt dependenti si poate prinde ura la un moment dat. Vorbesc din experienta + ce am vazut si la alte persoane.

| Smmecheru a răspuns:

Eu zic sa iti iei un boxer, este bun pentru paza si pentru vanatoare, nu ii trebuie nu stiu ce conditii si nu e pretentios.