| Andrei_Andrei_1994_ZLjR a întrebat:

Crăciun fericit
Am un labrador (pui) de vreo 4 săpt și jucândumă cu el cu chestii de ros s-a învățat să muște.
Nu e agresiv dar s-a obisnuit așa.
Eu seara îl iau cu mine în pat ca să se oprească din plâns șj acum nu pot să-l iau pentru că muscă ( nu tare ) dar pentru el asta e o joacă
Nu știu cum să-l dezobișnuiesc!

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Dai peste botic de fiecare data cand musca. Poate in felul asta renunta la a mai musca.

1 răspuns:
| nedeea86 a răspuns:

Este o joaca pentru el. De fapt, puii asta fac: se joaca, mananca, beau apa, dorm si isi fac nevoile. E un comportament absolut normal.
Prin urmare, nu trebuie sa il dezveti sa mai muste, ci sa il inveti sa se joace dupa reguli acceptabile pentru ambele parti :).

Uite aici cele 2 raspunsuri scrise de Marius Munteanu: https://www.adoptiicaini.ro/......nile-mele/

Mult succes!

P.S. Bataia nu o recomand, nici macar datul peste botic. Deci, sa nu il bati vreodata. Va invata doar sa se teama de tine. E ok sa reactionezi cand il vezi ca face o prostie. Spune-i "Nu!" sau "Jos!" pe un ton ferm si el va invata sa coreleze reactia ta cu actiunea lui. Si eu am un caine. Cand era pui mic era tare nazdravan. Rodea orice. Are obicei cu muscatul si acum, dar nu musca tare, stie unde sa se opreasca, deci nu simti mai nimic. :) Dar cand vad ca vrea sa apuce ii zic "Nu!". Chestia este ca el este foarte activ si pentru el este o joaca. Doar ca trebuie sa invete limita.
Al tau momentan e pui, ai vreme sa il dezobisnuiesti. Conteaza doar cum o faci. Tot ce vrea acum este sa se joace, doar ca el acum nu stie ce, cum si cat. Te rog sa te documentezi despre labradori, cum se cresc, ce fel de animale sunt, ce nevoie au, etc. in caz ca nu ai facut-o pana acum. Si iti va fi mai usor pe parcurs.

Sa te bucuri de el!