| Anonim_3044 a întrebat:

Câinele meu muşcă rău, iar acum i-am cumpărat o jucărie micuţă şi se joacă numai cu ea. Când mă apropii de jucărie începe şi mârâie. mă muşcă chiar şi pe mine. aşa e învăţat de mic.Nu ştiu cum să`l dezobişnuiesc de asta, fară a mai da banii şi pe dresaj!

Răspuns Câştigător
| ladybug23 a răspuns:

Buna! si eu aveam aceeasi problema cu al meu.

cand musca ii dadeam doua palmute pste bot ( nu tare ) si apoi il inchideam intr-o camera unde sa se plictiseasca. peste 10 minute ii dadeam drumul si nu il bagam in seama vreo 5 minute si se potolea.

nu ii trage jucaria din gura daca vezi ca este concentrat pe ea... daca vrei sa te apropii pe el mangaie-l dupa ureche sau pe burtica. arunca-i jucaria si pune-l sa ti-o aduca inapoi, sau atrage-i atentia cu o minge. O sa isi dea seama ca vrei sa te joci cu el si nu iti va mai face nimic.

Nu fi prea buna cu el deoarece ii vei da impresia ca el este seful. Trebuie sa fii stricta cu el cand este obraznic si nu fa numai ce vrea el.

Asa am facut si eu cu al meu. sper sa mearga >big grin

4 răspunsuri:
| glamour a răspuns:

Cainele tau nu stie comanda "nu" sau "nu'i voie"? e o problema daca nu te impui in fata cainelui. spune-i ca nu are voie, da-i o palma peste bot, i-ai jucaria, nu-l mai baga 5 minute in seama dupa care ii dai din nou jucaria. daca repeti asta ar trebui sa invete ca nu are voie sa sa repeada.

| glamour a răspuns:

Si ar fi cazul sa il tratezi ca pe un caine nu ca pe un copil. un caine trebui sa stie unde ii este locul in ierarhia familie, si anume la coada, ultimul in niciun caz capul familiei.

| fallsHD a răspuns:

Taie-i coada

| Sabina_7325 a răspuns:

Eu pe al meu il inkideam in baie pina ce schiorlaea...si deacum cind repeta sa muste il inkideamm ar pina sa dezobisnuit.