| JockerStoica a întrebat:

Eu planuisem sa imi iau de ziua mea un Catel din rasa Bichon sau Beagle nu sunt prea hotarat. Eu stau la apartament.
Si am auzit ca daca inghiti sau inhalezi par de caine mori.

Este adevarat?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| karsivan a răspuns:

Este gresit, nu se intipla nimic daca inghiti fire de par asa cum le inghiti asa le si scoti, nu poti inhala fire de par pentru ca in nas (la om) exista niste perisori de protectie, ceea ce nu stii tu este ca daca nu deparazitam de viermi cateii, si inghitim fire de par cu oua de paraziti ( verimi) atunci ne putem imbolnavi. Daca avem catel mergem cu el la doctorul veterinar si periodic la 4-6 luni catelul sau pisica primeste pastile de deparazitare perventiv, pentru ca noi sa nu ne imbolnavim, deci, daca inghiti par de caine nu mori. In concluzie poti sa-ti iei caine dar sa ai grija sa mergi la veterinar.

5 răspunsuri:
| Anna1999 a răspuns:

Nu este deloc adevarat! Iti sugerez sa iti iei un Bichon deoarece sunt mici si nu lasa par happy

| RedNose a răspuns:

Este periculos parul de caine de aceea eu iti recomand bichon-ul, de obicei acestia nu lasa la fel de mult par. Orice caine lasa par, dar daca e periat zilnic sa scape de firele moarte nu mai e asa mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am bichon maltez si nu am luat in 5 ani fire de par de prin casa. Daca il ingrijesti nu sunt probleme.

| KrEaThYvE a răspuns:

Exista posibilitatea sa te inneci.mai ales daca il inghiti in somn sau ceva de genul.de ex:daca dormi cu cainele langa tine. daca ai inghitit par de animal ar trebui sa contactezi medicul.nu de alta, dar parul de animal contine microbi si s-ar putea sa te infectezi grav! http://www.animale.ro/forum/showthread.php? 34026-Caine-parul-de-caine-si-copilul funda?

| Rucsiii95 a răspuns:

Eu am 3 caini si casa happy. si lasa destul de mult par, dau mereu cu aspiratoru'. Daca cureti mereu prin casa..nu ai cum sa inghiti par happy!