| Lollittta a întrebat:

Miercurea trecuta tata a gasit pe un camp (nu erau case, sau altceva) o catelusa pe care a vrut sa o duca la curte la bunicul meu. Am insistat ca macar pana cand mergem la bunicul sa o tinem acasa, nu in alta parte, si, cu insistentele mele mama a acceptat. Stam la bloc.
Am reusit sa o convingem pe mama sa o pastram (eu si tata suntem de acord, si avem grija de ea in aceeasi masura). Am fost cu ea la veterinar (am facut tot ce trebuie) si am aflat ca e brac 100%. Adica e de rasa.
Bun, acum problema e ca nu este foarte ascultatoare, si musca. Adica da din coada cand musca, pentru ca vrea sa se joace. Si doare. Daca o cert si n'o las sa ma muste incepe sa latre si o bat la fund, spunandu'i ca nu e voie, pe cel mai raspicat ton pe care il am, iar cand face ceva bun ii spun bravo. Cam asta e problema. Ne apuca de picioare, de maini, si e foarte rautacioasa cand are chef... Daca mai continua asa, mama nu vrea sa o mai tinem. Am inteles ca trebuie sa ii creasca alti dinti, si o dor gingiile. E adevarat? Sa fie asta motivul comportamentului ei?
Ce pot sa fac sa o opresc, si sa o educ bine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Draga mea, trebuie să aveți răbdare. O să facă așa până pe la 4-5 luni, hai 6, dar apoi se va potoli. Bineînțeles, nu îi permiteți să vă muște nici de mâini, nici de picioare sau să tragă de haine. Când începe, spune-i "Nu e voie" foarte hotărât, dar calm, fără să țipi. Dacă nu se oprește, ridică-te și pleacă în altă parte. Mai poți să-i cumperi o jucărie din acelea ca o sfoară foarte groasă, înnodată la capete. Când te apucă de mână, dă-i jucăria, să o apuce pe ea și trage ușor. Va învăța să se joace și, încet, încet, nu va mai mușca. Repet, trebuie răbdare. Dacă vrei, uită-te aici, este cățelușa noastră care făcea la fel ca a ta. Acum are 5 luni și s-a făcut cuminte, nu mai mușcă deloc. Să te uiți la sfârșit, sunt mai multe postări cu ea. http://zinnaida.ro/2012/07/04/kory-1-catelusa-fmt-60/

| Lollittta explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult! happy Fara suparare, catelusa ta (foarte simpatica si frumoasa) e lenesa fata de-a mea. Pur si simplu nu are stare. Are o energie mega-exagerata, la care parintii mei nu fac fata. :/
In fine...multumesc mult pentru incurajari, si pentru sfaturi, si... abia astept sa ii cada dintii aia odata =D laughing.

3 răspunsuri:
| 95Cosmin a răspuns:

Nu cred ca e bine sa o lovesti, doar arata-i cu degetu si ii spui pe un ton calm dar hotarat ca nu e voie, cel mai important e ca tu sa fi calm cand ii dai comezi.Nu stiu cum poti sa o educi, asteapta alta raspunsuri.

| Cotuna_Valeria_1994 a răspuns:

Nu stiu cum te cheama dar eu am un pikinez si sunt foarte fericita deoarece:eu stau la calculator si bel doreste afara el vine fara probleme si ma cheama si aduce lantul.E BINE SA AI UN CATEL!