| Eღilia62 a întrebat:

Am o catelusa care a nascut un catelush.Acum are 2 luni puiul si e foarte nervos.Mai mereu maraie si musca desi la 2 luni nu e cine stie ce ditamai catzelu. O musca si pe catzea si latra la ea.Intrebarea e daca ar trebui sa-l opresc de la stfel de comportament si sa-l opresc cand se enerveaza, caci mi e frica daca l las asa, cand va fi mare sa nu ma muste sau sa fie agresiv.
Pe catzea am crescut-o de cand avea o luna si fiind singura in curte(nu mai aveam alti catei)a inceput sa latre tarziu, pe la 5 luni, si acum este ok nici foarte agresiva nici prea moale.
Dar ma tem pentru piticul ala mic. Ce ar trebui sa fac?
Funda

Răspuns Câştigător
| COTZOMIN a răspuns:

Nici nu il lovi dar nici sa nu il mangai pentru ca in cazul in care o faci il rasfeti iar el va lua asta ca pe o rasplata crezand ca a facut ceva bine si va continua sa latre si sa muste daca il mangai. Ar fi bina sa il atingi in zona coastelor usor si sa scoti un sunet ca sstt cand latra si se va linisti. Daca nu functioneaza urmareste ''Cezar si cainii''.

2 răspunsuri:
| LoveAngel223 a răspuns:

Pai pur si simplu cand vezi ca maraia sau latra sa iei un ziar si sa il lovesti incet dar in asa fel incat sa isi dea seama ca a gresit si sa il tragi de la catea, daca il lovesti cu ziarul nu il va durea da isi va da seama ca a gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Orice, dar nu bătaie! Mângâie-l când latră, joacă-te cu el, ţine-i botul închis câteva secunde si pe urmă dă-i ceva bun... Dar oricum, e cam devreme pentru dresaj, se începe cam pe la 6 luni. E şi el mic şi harnic :))
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/, o să-ţi placă!