| Vlach a întrebat:

Salut TPU,paianjenii saritori sunt veninosi? dau funda! Scuzati categoria, nu am stiut la ce categorie sa pun.

8 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

De obicei paianjenii cu diferite modele si culori diferite ale corpului sunt veninosi. In rest ceilalti sunt pasnici happy

| Vlach explică (pentru Jipa95):

Https://www.google.com/......ps?/search dupa tine sunt veninosi?

| Jipa95 a răspuns (pentru Vlach):

Unii dintre ei, da!

| Vlach explică (pentru Jipa95):

Dar cei negrii si grii nu sunt, nu?

| AssaSinNKidD a răspuns (pentru Vlach):

Nu sunt veninosi sau..Nu au venin incat sa patesti cine stie ce

| AssaSinNKidD a răspuns:

Heii :*. Deci paianjenii saritori (sau salticidae) sunt o familie de păianjeni ce conțin mai mult de 500 de genuri și circa 5000 de specii descrise, făcând-o cea mai mare familie de păianjeni cu în jur de 13% din totalul speciilor. Păianjenii săritori au o vedere bună și o folosesc la vânătoare și navigare. Sunt capabili să sară din loc in loc, atașați de un fir de mătase. Atât plămânul carte cât și sistemul traheei sunt bine dezvoltate, deoarece depind de ambele sisteme (respirație bimodală). Dar nu, nu sunt veninosi

Sper ca te-am ajutat. Funda?:*

| Vlach explică (pentru AssaSinNKidD):

Mersi
eu singurul lucru care il stiam mai bine despre ei este ca sunt extrem de adorabili happy dupa ce am vazut prima data unul mi-a trecut si arahnofobia laughing

| Dismally a răspuns (pentru AssaSinNKidD):

Daca tot te uiti pe wiki, uita-te pana la capat inainte de a raspunde... "atacă, dându-i insectei extrem de puțin timp pentru a reacționa înainte de a cadea pradă VENINULUI păianjenului."
Raspunsul este DA, sunt veninosi. In general nu sunt periculosi pentru om, dar venin au.