| aburama22 a întrebat:

pe 14 cainele meu a facut vaccinul si deparazitarea, iar veterinarul mi-a zis ca urmatorul vaccin o sa-l faca la anul.
Are 3 luni.
Cand o sa faca urmatoarea deparazitare?

Răspuns Câştigător
| TudyCFR a răspuns:

Din moment ce ai facut vaccinul nu mai trebuie sa faci asa des din cate stiu eu. Poti merge sa vezi peste 2 saptamani dar nu mai este obligatorie deparazitarea, doar daca medicul crede asta.

6 răspunsuri:
| TudyCFR a răspuns:

Din cate stiu eu trebuie dus peste vreo 3-4 luni doar la cotrol si medicul va decide daca este nevoie.

| aburama22 explică (pentru TudyCFR):

Deci ii mai fac Deparazitarea la fiecare 2 saptamani?

| TudyCFR a răspuns (pentru aburama22):

Din moment ce ai facut vaccinul nu mai trebuie sa faci asa des din cate stiu eu. Poti merge sa vezi peste 2 saptamani dar nu mai este obligatorie deparazitarea, doar daca medicul crede asta.

| ingerdemonic a răspuns:

Nu trebuoe sa il faci din doua in doua saptamani, asa obisnuiesti corpul cainelui cu pastiluta aia si automat viermii devin mai greu de ucis. Daca il tii in casa atunci trebuie o data pe luna deparazitat intern si extern. Eu ma duc la o clinica, nu la un veterinar oarecare dintr-un colt de bloc. Iar daca il tii afara o data la 3 luni. Vaccinarea antirabica ai facut-o acum? Atunci antirabicul urmator il faci la un an de cand i-ai facut ultimul. Ai grija de el si sa iti creasca mare si sanatos.

| aburama22 explică (pentru ingerdemonic):

Mi-a zis ca acum pot sa il scot pe afara, deci nu se face o data la 2 saptamanii?

| ingerdemonic a răspuns:

Da, poti sa il scoti afara. Nu trebuie din doua in doua saptamani. De curiozitate, ce catelus ai?

| aburama22 explică (pentru ingerdemonic):

Am un husky siberian