| Si_Nicoleta_Christian_1995 a întrebat:

stie cineva cand un caine de rasa Cane Corso incepe sa fie agresiv cu persoanele din jur? Ma refer cu strainii nu cu familia mea, multumesc

Răspuns Câştigător
| NoFeelings a răspuns:

Http://www.animale-iubite.ro/dresaj_canin_comenzile_taci_si_latra-a184.html

Și aici, răspunsul trei e corect, chiar daca e ceva mai scump. Lesa aia nu are nevoie neapărată daca nu o ai deja, nu mai da bani pe așa ceva. Și răspunsul unu de mai jos e adevărat într-o oarecare măsură: iei o cârpă, vă duceți afară și ii dai comanda "mușcă" (să muște cârpa). Daca o mușcă, ii dai un biscuite, după aceea iar, timp de o săptămână, cam așa. Între timp repetă cu el și comanda "lasă".
http://www.adoptiicaini.ro/cum-pot-face-cainele-sa-muste-2/

http://www.adoptiicaini.ro/dresaj-–-latratul-la-comanda/

6 răspunsuri:
| NoFeelings a răspuns:

Păi depinde de câine, de strămoșii lui și în special de pre-dresajul/dresajul pe care îl urmează acest câine.
Sunt câini care incep sa fie siguri pe sine de la 1 an, alții incep sa fie agresivi in joaca, acesta joaca nefiind controlata, duce la agresivitatea de la o vârstă fragedă a câinelui.
Îți recomand niște trucuri de dresaj pentru agresivitatea (controlata) cu străinii, daca vrei.
Apropo. Îți recomand să îl înveți niște trucuri gen la comanda. Nu sa fie agresivi tot timpul

| Si_Nicoleta_Christian_1995 explică (pentru NoFeelings):

Pai vreau, cum poti face sa ma inveti?

| NoFeelings a răspuns (pentru Si_Nicoleta_Christian_1995):

Http://www.animale-iubite.ro/dresaj_canin_comenzile_taci_si_latra-a184.html

Și aici, răspunsul trei e corect, chiar daca e ceva mai scump. Lesa aia nu are nevoie neapărată daca nu o ai deja, nu mai da bani pe așa ceva. Și răspunsul unu de mai jos e adevărat într-o oarecare măsură: iei o cârpă, vă duceți afară și ii dai comanda "mușcă" (să muște cârpa). Daca o mușcă, ii dai un biscuite, după aceea iar, timp de o săptămână, cam așa. Între timp repetă cu el și comanda "lasă".
http://www.adoptiicaini.ro/cum-pot-face-cainele-sa-muste-2/

http://www.adoptiicaini.ro/dresaj-–-latratul-la-comanda/

| Rocsid a răspuns:

Cam dupa 2, 5 ani devin mai posesivi cu familia si teritoriul.Pana la varsta asta o sa fie foarte curios de tot ce e nou si posibil sa nu devina agresiv.Nu are rost sa te chinui sa il provoci sa latre sau mai rau sa ii provoci durere si suferinta pentru ca iti faci rau tie si familiei.Cu cat este o legatura mai stransa intre catel si membrii familiei cu atat va deveni mai protector cu voi.Are nevoie doar de dragoste si papic bun iar restul va veni de la sine.
Al meu lup pana la 2 ani era prieten cu toata lumea si dupa nu mai am nici macar o musca in curte la cat e de posesiv si teritorial.

| Andreea213 a răspuns:

Cainele meu (nu e de rasa, dar e caine) a inceput sa maraie sisa latre la oameni pe la 6 luni. Dar poti controla acest comportament facand plimbari cu el des si in locuri aglomerate.

| EkToR a răspuns:

Nu neaparat incepe sa fie agresiv de obicei ei sunt o rasa cu temperament dar sunt foarte prietenosi, normal au o tenta spre agresivitate dupa 2 ani.
Dar poti controla aceasta agresivitate prin exercitii si un dresaj o sa vezi ca o sa dea roade.

| Rusecosmin a răspuns:

Niciodată nu o sa fie agresiv cu fam asa cum alți vb. Nu mai vb de auzite mai oameni buni cane corso sau alta rasa nu va fi posesiv sau cv cu fam cu străini e alta poveste