| WarGaming a întrebat:

va rog spuneti-mi ce sa fac am un micul alexandru (papagal) are o luna si cateva saptamani este crescut de mana si nu stiu ce sa fac sa se obisnueasca cu mine il am de foarte mic adica de la vreo 3 saptamani va rog spuneti-mi cum pot sa il fac sa se imprieteneasca cu mine happy funda si vot! va multumesc anticipat
apropo papagalul esta specie mare nu este ca unperus de mic (poate sunt oameni care nu cunosc specia de papagal )

Răspuns Câştigător
| DenisIonut01 a răspuns:

Salut! 1.Il lasi tot timpu liber prin casa, nu ai inchizi usa la cusca 2. ai iei mancarea di. Cusca si pui mancare undeva mai aproape de tine nu chiar aproape un pic mai mare distanta dar totusi mai departe de cusca si pe zi ce trece tot mai aproape daca in prima zi nu a venit sa manance muto undeva unde sa o vada ca e acolo si daca noci a doua zi pe la mijlocu zilei nu sa atins de ea atunci bagi mancarea in. cusca si il lasi doar liber. Eu stiu ca daca il iei de pui nu fuge de tine asta daca nu l-ai chinuit. Concluzie lasa-l in afara custi si asteapta macar inca o luna daca nu se ataseaza nici macar putin de tine atunci nu stiu ce sa zic cere ajutor la un spwcialist. Eu am avut nulti papagali printre ei specia ta care era nebun daca il peindeam in mana imi rupea degetu si nimfa care o am acum si e foarte blanda. Bafta sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
| WarGaming explică:

Eu as incerca sa il tin pe mana dar fuge cum il scot din colivie, am o sustinatoare de perdea, e o teava rotunda si daca il las din colivie fuge automat acolo sus crying

| DenisIonut01 a răspuns (pentru WarGaming):

Multumesc pentru funda sper sa se inpreteneasca cu tine. Ai mare rabdare cu el! aceasta rasa este foarte apropiata de stapanul sau, dar trebuie sa ai acorzi multa atentie si rabdare. Data viitoare daca vrei papagal bland cumpara o nimfa de pui mic de la crescator (cauti anunturi pe net) nu de la piata sau petshop.

| YukiAkemi a răspuns:

Si eu am de aia mari. Asa sunt ei speriosi si rai.Dar de chiar vrei raspunsul uite! incearca sa il iei din colivie si pune-l pe mana. stai nemiascat. Nu merge din prima dar incearca asa timp de o luna. Du paia va veni el la tine. Dar tine minte : Cate o ora pe zi, chiar de zboara de pe mana ta il iei si incerci iar! Sper ca te ajuta sfatul meu! Pa!