| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu daca cateaua este lup sau metis lup cu?
Daca este metis as vrea sa stiu cam cu ce rasa ar fi, ca poate ati mai vazut ceva asemanator ca ea...
Va arat niste poze cu ea:
http://imageshack.us/photo/my-images/443/elagf.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/832/ela3.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/252/ela6.jpg/

10 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

E metis cu siguranta uite o poza cu un ciobanesc german(caine lup)
http://www.canidilukas.ro/......sc-german/

| MioaraParalescu a răspuns:

Nu e de rasa...este corcit brobabil, foarte putin cu un ciobanesc, dar cu siguranta nu e rasa normala sau mai ales cu pedegree!

| RoxanaDenisa a răspuns:

Este metis. Nu este de rasa tongue

| RoxanaDenisa a răspuns:

Esti sigur? Intreb si eu pentru. ca aceasta catelusa nu are nimic din cele doua rase mentionate de tine. Si sincer, cele doua rase au urechile ridicate, deci nu vad nicio trasatura la catelusa ta din cele doua rasewinking. Ce mai vad la culoare ca da cu un ciobanesc german, dar si alti caini au aceasta culoare (cum ar fi Ciobanesc suedez). Inca o intrebare : I-ai vazut parintii? au peddigree? au drept de monta? hmm, daca stam sa gandim logic in Romania,, stapanii" isi inmultesc cainii pe capete, nici ei nu stiu motivele si apoi se plang ca sunt multi caini pe strada.
Daca ai cu ce sa ma convingi ca aceasta catelusa e din imperecherea unui ciobanesc german cu un Berger de Beauce (Beauceron), atunci ma gasesti pe messenger (ma sti, am mai vorbit despre caini). Nu vreau sa te simti jignit sau sa nu o mai iubesti (in cel mai rau caz sa renunti la ea) doar ca ti-am zis ca e un metis original, dar toti care vor un caine de rasa si ei au metisi dau denumirea uneia/mai multor rase.
Chiar e frumoasa catelusa, dar din ce se vede in poze NU are trasaturile acestor doua rase.

| RockMe a răspuns (pentru RoxanaDenisa):

Da i-am vazut parintii.
Cateaua era ciobanesc german iar cainele era Ciobanesc Beauce Beauceron si nu avea urechile cupate...
Eu am pus intrebarea asta pe TPU sa vad daca mai stie cineva...

| RoxanaDenisa a răspuns (pentru RockMe):

Poate ne arati si noua niste poze cu parintii, si sa iti mai dau un sfat : La ciobanesti germani nu se cupeaza urechilewinking.
Si inca ceva, daca parintii ei erau de rasa eu ma las de dat sfaturi, inseamna ca am innebunit si nu mai vad eu bine, sau nu mai fac diferenta dintre un caine de rasa si unul metis.

| carpediem a răspuns:

Nu conteaza ce rasa este, dace e sau nu. Poti face aprox. acelasi dresaj cu orice caine. Daca-l tratezi ca pe o cotarla, atunci va deveni asa. Singurele avantaje date de rasa sunt anatomice, fie miros sau conditie fizica, muscatura, agresivitate etc. Daca vrei lucruri elementare, e ok. Cand eram pusti, am "dresat" cainii din fata blocului sa faca sezi, vino aici, culcat si pas. Daca creezi legatura cu el poate face 80% din ce face unul de rasa. Bineinteles nu-l poti pune sa sfasie ca un Bull sau Rotwailer. Sa-ti traiasca si ai grija de el. Bafta.

| RockMe a răspuns:

Cateaua este Metis Ciobanesc Beauce Beauceron cu Ciobanesc German!

| SkarTds a răspuns:

Cu siguranta nu este un ciobanesc german ( caine lup ) cel mai probabil este un Maidanez din cate vad eu. SUCCES!

| oceanfreshair a răspuns:

Buna Flems! Cred ca e metis dar e foarte dragutzaaa...sa nu renunti la ea:*