| IAmAnonim a întrebat:

Am si eu un caatel din rasa pechinez de ~5 luni.De 2 zile nu mai mananca, bea intruna apa si o vomita si nu prea se mai tine pe picioare.Azi i-am dat lapte acru ( batut) fortat, ca nu vroia sa il manance si l-a vomitat pe tot peste 5 min. Ce are, ce as putea sa ii fac?

PS1: Pe langa gard este un canal(santz) pe unde trece apa cu dero etc de la masina de spalat. O fi baut si din cauza asta ii este rau?|
PS2 : Acum o zi am gasit in jurul capului 5 capuse. Oare din asta?

Nu am baza in veterinar, care, nu prea il intereseaza... dar o sa il duc maine, pentru ca azi nu l-am gasit...
Va rog ajutati-ma cat mai repede!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum vad rindul cu capusele. E prima varianta la starea sa. Si e si mai grav.

18 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Lapte acru? Doamne,sa nu mai faci asa ceva,laptele fermenteaza,mai ales cel batut,il loc sa-i faca bine mai rau il da peste cap.
E vaccinat? De parvo si alte boli? Cel mai bine mergi la veterinar sa-i ceri sa-i faca testul de parvoviroza ca sa scapi de aceasta problema,este o boala care moare daca nu e depistata la timp.
Iti garantez ca nu are treaba nici cu dero,nici cu capusele. Am catea care a lins pe unde trece apa de la masina si nu a avut nimic,nu mai zic de cainii de pe strada care bea apa de unde apuca si nu mai mor,iar de capuse nu am intalnit la nimeni probleme de genul: paralizii sau sa nu mai aibe pofta de mancare.
In cel mai rau caz e vorba de parvoviroza,aceste simptome le are boala: nu mai mananca, bea foarte multa apa, face diaree, vomita, se deshidrateaza si in ultima faza vomita si face diaree cu sange. Alt motiv, ar putea fi o indigestie. Ce i-ai dat sa manance in ultima vreme?

| IAmAnonim explică (pentru RedNose):

Nu cred ca e vaccinat ( tipu de la care l-am luat a zis ca i-a facut tot... ) si acum, la 08:34 a facut diaree cu sange
A mancat ce am mancat si eu : friptura, orez cu carne, lapte cu paine, ciorba de perisoare.
Oare mai are o sansa sa traiasca si maine? Cat ar costa vaccinul de parvoviroza?

| RedNose a răspuns (pentru IAmAnonim):

Nu cred, parerea mea, chiar daca incepe tratamentul nu cred ca va rezista, eu zic macar sa incerci sa faci ceva pentru el ca sa nu-l ai pe constiinta ca daca urmai un tratament putea sa scape. Vaccinul de parvo se facea cand era mic de 3ori si daca se putea face nu ti-l mai facea medicul fiindca nu mai are nici un efect si de obicei, daca ai cainele bolnav amana vaccinarea pana se face bine. Mergi maine la vet si cerei sa-i faca catelului testul de parvoviroza, iti da rezultatul pe loc si te costa in jur de 50lei din ce am auzit.
Vino cu vesti maine, sper sa fie bine.

| RedNose a răspuns (pentru IAmAnonim):

Nici alimentatia nu e chiar cea corecta,laptele nu e bun fiindca face viermisori si diaree,mai ales cand e micut,carnea de porc nu e buna,friptura. Doar orez,carnea fiarta(pui,curcan,vita,iepure,in general cele care nu contin grasimi),fara condimente(putina sare,da,altceva,nu), nici painea nu e chiar buna, cel putin miezul, deloc. Nu toate legumele care se pun in ciorba sunt bune, exemplu cartofii. Si greu sa cresti si un cainebig grin

| IAmAnonim explică (pentru RedNose):

Azi de la 7 inca traia catelul.Insa tremura ( dadea usor capul pe spate ) dar nu de frig ( l-am tinut in casa si era cald), nici nu mai inchide ochii doar ii misca putin stanga-dreapta
Am sunat veterinaru si la 8 si ceva sa vin cu el.
De crescut caini nu stiu... asa am crscut 2 caini care au murit de batrani si am crezut ca fac bine

| IAmAnonim explică (pentru RedNose):

Va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat, cu parere de rau va spun ca, catelul si-a pierdut viata.
La 7 40 am plecat cu el la veterinar, acolo, ala mi-a spus ca degeaba cheltuiesc banii pe el ca oricat as incerca tot o sa moara.Mi-a confirmat ca avea parvo.
Cand ma intorceam cu el in brate, pe la jumatea drumului, a murit crying

| RedNose a răspuns (pentru IAmAnonim):

Imi pare rau pentru catelul tausad
Cat despre alimentatie cam aia e, dar daca nu respecti cu strictete inseamna ca imbolnaveste caine. Trebuie sa ai grija, si daca vrei sa-i dai ceva ce nu e bun, sa fie rar. Si noi cand eram mici bagam nisip in gura si suntem mari si sanatosi acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i mai da cu forta ce iti place tie. Du-l repede la veterinar.

| IAmAnonim explică (pentru anonim_4396):

Nu i-am dat ce imi place mie, am citit ca e bine sa ii dau lapte ca poate isi revine. La veterinar l-am dus azi dar nu l-am gasit pe bou ala si o sa ma duc maine daca nu IMI MOARE CATELUL crying((

| anonim_4396 a răspuns (pentru IAmAnonim):

Ciinele iti este bolnav de doua zile, spui tu. Asa ca nu mai da vina pe "boul ala".

| IAmAnonim explică (pentru anonim_4396):

Bun, poate eu sunt boul deoarece nu l-am dus din prima... dar am crezut ca ii trece, ca de mancat a mancat a maincat mai putin si am crezut ca e satul...
Abia azi mi-am dat seama ca treaba e cam groasa.
Si acu regret dar tot nu il ajuta pe el cu nimic
Deci pana maine ce as putea sa ii fac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IAmAnonim):

Nu-l forta cu mincarea. Mai rau faci. Daca vrea apa, da-i cit vrea. Animalele stiu mai bine ca noi cum sa-si curete organismul. Dar, daca exista posibilitatea sa fi baut apa cu detergent, nu neglija. E otrava si trebuie mers la veterinar. Sa-i spui medicului asta.

| IAmAnonim explică (pentru anonim_4396):

Dar exista sanse sa traiasca, nu? sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru IAmAnonim):

Da. Dar daca e vorba de capuse, ai vazut si tu la stiri cit de grav este. Sa mergi cit mai repede.

| IAmAnonim explică (pentru anonim_4396):

Pana maine la ora 7 dimineata sunt legat de maini straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru IAmAnonim):

Stiu. Daca nu ai numarul veterinarului pentru urgente, roaga-te pentru el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IAmAnonim):

Acum vad rindul cu capusele. E prima varianta la starea sa. Si e si mai grav.

| c3rcetas a răspuns:

Fai o baie dupa aia iesi cu el la plimbare.....si ai grija de el mai mult

| IAmAnonim explică (pentru c3rcetas):

Bun, baie i-am facut( apa calduta, uscat, tot) de plimbare nu stiu... are o curte foarte mare ( gazon spatiu liber) unde alearga de rupe ( alerga pana acu 2 zile)