| MihaiB2001 a întrebat:

Salutare. Astăzi am facut o mica verificare la stupi tinand cont ca a înflorit floarea soarelui și din greseala cred ca am omorat matca unui stup. Nu stiu daca a murit sau nu. Am văzut-o ca era pe fundul stupului și foarte multe albine pe lângă ea. Matca încă misca insa nu stiu daca o sa trăiască. As avea nevoie de un sfat de la cineva priceput. Sa ma astept la o roire? O sa isi tragă oare botca? Cum as putea sa rezolv situația? Va rog am nevoie de ajutor. Multumesc frumos

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai cum sa rezolvi. Poate sa fie o matca in rame si cand va ecloza va prelua stupul. Pana atunci stupul va fi condus de un trantor.

2 răspunsuri:
| Mihai0101 a răspuns:

Din cate stiu eu albinele asi vor trage o botca cu o noua regina.
Nu e chiar de sarit in apa

| MihaiB2001 explică (pentru Mihai0101):

Și-au tras botca și acum sunt foarte bine