| alexyk96 a întrebat:

Salutare,am achizitionat de curand 8 stupi si sunt la inceput cu apicultura deci vreau sa intreb si eu ceva.Stupii sunt medii pe 10 rame, am facut o verificare si e timpul sa trag mierea.Cum sa trag mierea sa nu sufere albinele, adica care este cu puiet sa nu ma ating sau cum sa fac? Acum este si perioada cu floarea-soarelui, adica front de lucru este.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Una: albinele se indeparteaza usor cu fum si cu o pana de gasca, curca, etc. Ramele care au puiet mult nu le scoti. Care au mai putin le poti scoate. Vezi ca sunt multe care au alveole de trantor. Daca ramele au cel putin 3/4 miere trebuie extrasa.