| HailSithis a întrebat:

Saluty...

Ajutor,am o pisica care are fungi(ciuperci)!
Am dus la veterinar dar toata familia e plina de bube dinalea, ne dam cu crema anti fungi dar dispar foarte greu!
Mai sunt si sporii din casa de care nu stiu cum pot sa scap!
Ati mai intalnit asa ceva! si cum scap de sporii

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Dermatofitoza este termenul medical ce se refera la infectia parazitara cu ciuperci ce afecteaza pielea, parul si/sau ghearele pisicii si nu numai. Animalele infestate trebuie tinute in carantina, intrucat aceasta maladie este foarte contagioasa.

Majoritatea pisicilor pot fi tratate acasa, dar trebuie sa se aiba in vedere instituirea unei carantine, datorita naturii infectioase si zoonotice (transmisibile la oameni) a unor tipuri de dermatofitoza. Medicul veterinar poate recomanda medicatie antifungala si folosirea unui guler elisabetan, pentru a preveni ingestia unor astfel de medicamente aplicate pe pielea pisicii.

mai multe aici:

http://www.animalutul.ro/pisica/ingrijire/dermatofitoza-la-pisici/1282/

TRIDERM UNGUENT pentru uz uman.

Sfatul meu este sa faceti macar antibiograma fungica, daca dermatologul respectiv e 100% sigur ca e vorba despre o micoza si nu altceva. Chiar daca examenele astea costa ceva bani, ele orieteaza medicul din prima spre un tratament eficient si va va scapa de luni/ani chinuitori de incercari esuate. In plus, cu cat treci prin mai multe tratamente ineficiente, cu atat ciuperca respectiva devine mai rezistenta la antifungice.
O curatenie generala gen covoare scuturate/"batute"/spalate apoi perdele/coverturi/lenjerie pat etc.

Si eventual poate chiar necesat :

http://www.maxi-pet.ro/......200ml.aspx

VEZI MAI JOS descrierea produsului!