| LucianLucian a întrebat:

Hristos a Inviat! Am in fata blocului o catelusa care are doi puisori foarte draguti, unul alb si unul maroniu. Le dau aproape zilnic de mancare.As vrea sa iau unul in casa, dar cred ca le-as distruge familia, adica catelusa mereu ii urmareste cu privirea cand se joaca si e destul de protectoare.Cat timp stau puii cu mama lor? S-ar putea acomoda un catel intr-un apartament de doua camere? Si inca o intrebare:Cum as putea s-o conving pe mama sa iau un catelus in casa, avand in vedere ca si ea le da de mancare si ii plac cainii, dar ...este spatiul mic.

7 răspunsuri:
| Khnum a răspuns:

Am luat un caine de la mama lui pe cand avea doar 20 de zile, il hraneam cu biberonul. La 2 luni a trebuit sa il duc la femeia de unde l-am luat pentru a-l vedea iar mama acestuia nici macar nu l-a recunoscut. Nu iti face griji, va plange putin la inceput dar se va acomoda. Caini nu sunt ca noi oamenii. Spune-i mamei tale ca orice caine poate fi tinut intr-un apartament sau garsoniera atata timp cat are plimbari zilnice. Ocupa-te de dresajul acestuia si totul va fi bine. Te poti interesa si de un stapan pentru celalalt catel. Daca ai unde, la tara poti lua si cateaua. Le vei face mult bine iar ei iti vor multumii in felul lor. Mult noroc cu viitorul companion.

| my23ro a răspuns:

Ce vrei sa faci tu este un gest foarte frumos. Nu multa lume vrea sa tina in casa catelusi de pe strada...
Incearca sa gasesti un stapan printre prietenii tai pentru celalalt catel si asa poate o convingi pe mama ta sa il poti adopta tu pe al doilea.
Toti cainii sunt iubitori si trebuie sa le dai atentie si multa dragoste si vei primii la fel din partea lor.
Spune-i mamei tale ca il poti dresa sa nu isi faca nevoile prin casa si ca vei avea grija de el.
Si daca nici asa nu vrea, poti avea incontinuare grija de ei si te poti juca cu ei chiar daca sunt in fata blocului.
Cateaua daca este foarte protectoare cu ei inseamna ca e o mama buna, nimic mai mult, dar dupa ce catelusii vor mai creste putin si nu vor mai suge de la ea, va fi mai lejera si ea.
Bafta in ceea ce vrei sa faci si felicitari!

| CreierSupersonic a răspuns:

Pai dupa ce catelusa nu-i mai alapteaza poti sa iei un catel, daca ai grija de el nu e nicio problema.

| LucianLucian explică (pentru CreierSupersonic):

Pai nu cred ca ii mai alapteaza, din moment ce mananca ce le dau:salam etc... Dar sunt doi frati catelusi, si daca iau doar unu, ii despart si cred ca ar plange unul dupa altul? Ori ii iau pe amandoi ori sa nu iau niciunul? Tu ce zici?

| gabitu12 a răspuns:

Puii de caini se pot lua de la mama lor la varsta de 8 saptamani
-daca au 2 luni ia-l mai repede ca sa se obisnuiasca cu tine, daca nu, mai asteapta putin

| LucianLucian explică:

Intrebarea e ca daca iau unul dintre pui si il scot dupa afara si se intalneste cu fratele lui, nu va vrea sa fuga sau va plange ca nu este langa fratele lui, sau mama lui nu va vrea sa il ia inapoi?

| Dolxee a răspuns:

Pai o data ce iei un catelus dintre ei si il vei mai scoate afara, se va mai intalni cu fratele sau si cu mama sa, deci nu este nici o problema, cel putin nu ii desparti de tot, iar cu timpul se va obisnui cu tine si va uita de mama si fatele sau.Este un gest foarte frumos din partea ta, felicitari!