| Eeeh` a întrebat:

Tata mi-a luat un catelush ...este pui de golden retrriver. dar nu ma asculta(nu vrea sa manance)... ce pot sa ii dau?

9 răspunsuri:
| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Esti, cea mai norocoasa fata! eu imi doersc enorm un golden retrriver, un labrador(cu care sunt inruditi de asemenea) sau un beagle de cand eram mica si inca nu l-am primit.eu diabia la vara o sa primesc primul meu catelus! iata niste sfaturi:1)orice pui de catelus, iubeste joaca, sa fie in actiune si nu prea ii place sa stea, sa doarma etc... puiii de catelusi sunt foarte zburldalnici si trebuie sa ai mare rabdare daca vrei sa le ajungi la suflet. 2)labradorii, golden retrriverii si in genereal toti retrriveri sunt rase de talie medie, foarte populare si reprezinta animale de companie excelente, odata ce sti sa ii abordezi.sunt activi, plini de energie, si sunt excelenti pentru o familie fericita.au fost initial crescuti pentru.vanatoare,si inca mai au acest instinc. 3)prin urmare, trebuie sa incepi dresajul dvreme si sa-l continui vgasind o multime de jocuri care sa tina ocupate mintea si corpul cainelui tau. 4)canii adulti au nevoie de mult exercitiu. 5)labradorii au blana frumoasa, aurie, ciocolatie sau neagra.retrriverii sunt de obicei aurii dar pot fii si negri. 6)un caine de talie medie de 20 kg trebuie hranit cu 700-850 de grame de hrana(golden retrriverii trebuie satpaniti, caci pot ajunge obezi)

| M.D.Eveline a răspuns:

Ademeneste-l cu lapte, asa isi face pofta de mancare

| doar.eu a răspuns:

Golder Retriever e preferata mea rasa de caine :X
Eu ti-as recomanda sa ii pasezi mancarea ( cu blenderul)
si daca tot nu vrea, dupa ce pasezi mancarea pune-i cu degetul pe bot.si se va linge big grin da-i si lapte, dar nu prea mult ca nu face bine
Sper ca te-am putut ajuta

| Darry a răspuns:

Si eu am un labrador golden si la fel, cand l-am adus acasa nu a vrut sa manance(probabil din cauza schimbarii) si acum m-ar manca si pe mine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca laptele nu e foarte indicat la caini (poate favoriza aparitia parazitilor). Ficat. Nu cred sa existe caine sa refuze ficatul. Daca nu vrea, dar e vioi, nu-l forta. Inteleg ca esti noua lui stapana, s-ar putea sa fie putin stresat de shimbare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vrea sa manance?
Nu ii mai da mancare o zi, doua, ai sa vezi dupa aceea ce foame o sa ii fie.
Nu il alinta, ai sa ai mari probleme mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rabdare toate la vremea lor

| Doodă a răspuns:

Eu-s Husky!

*just kiddin*

| cristina96 a răspuns:

Inceraca sa ai rabdare cu el si ca sa poti sa il educi are nevoie de o singura persoana care sa ii spuna ce sa faca. big grin