| pusik a întrebat:

Am un caine golden retrriver si este la tara, trebuie sa il tunzi acasa sau il duci la coafor[de caini]?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingrijirea blanii: datorita densitatii blanii trebuie ingrijiti si aranjati permanent. Subparul, datorita naturii sale impermeabile este extrem de des si de aceea nu trebuie lasat sa se deterioreze cauzand suferinta animalului. Parul de pe picioarele anterioare trebuie sa fie ingrijit in mod regulat cum la fel de bine trebuie ingrijit cel dintre pernitele degetelor. Coada trebuie ajustata intr-o forma crescanda. Zona pieptului trebuie tinuta relativ scurta pentru a putea evidentia lungimea gatului. Blana de acoperire are nevoie doar de periere si poate fi dreapta sau ondulata. Lungimea blanii poate atrage apa si noroiul care se pot curata insa usor o data ce blana se usuca.