| Cristian24673fg a întrebat:

Urgent! Am un câine de 3 luni (nu știu rasa) și vomita, nu vrea sa mănânce, are diaree.Ce sa fac? Câinele e vaccinat, are deparazitare intestinala.E și foarte slabit. Fara veterinar e așa de 3 zile și veterinarul din apropiere e Ungur (e Pastele la Unguri.) Nu am unde sa îl duc până marti.Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cauta urgent un alt medic, care primește urgențe medicale și roagă-l să te ajute. Nu contează că e duminică, boala nu are sărbătoare, deși ai fi putut să cauți in cele trei zile. Dacă nu, s-ar putea să-l pierzi.
Să ai la tine carnetul lui de sănătate să vadă data in care i s-a făcut vaccinul și cand i s-a făcut deparazitarea internă. E foarte probabil să fie o reacție adversă de la vaccin (dacă starea de rău a inceput la cateva ore după vaccinare).
Eu sper că i s-a făcut vaccinul impotriva parvovirozei, jigodiei, hepatitei etc, care sunt boli mortale.
Si mai sper sa nu fi fost vaccin de proastă calitate.
Sa stii ca sunt și căței (mai sensibili) care se simt rău de la antiparazitarul intern.
De obicei, antiparazitarul intern e bine să i se dea cățelului inainte (cu cateva zile), nu in ziua vaccinării.
Roaga un veterinar să te primească, vorbeste cu toti, ia-i pe rând, până la urmă, tot vei găsi unul milos care te va intelege.

Sper să fie bine! Sănătate micuțului.

| Cristian24673fg explică (pentru floresdemayo):

Am uitat să menționez după o zi am fost la veterinar, dar acolo era doar soția lui și am zis ce are câinele și mi-a dat câteva injecții, dar nu prea funcționează sad

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu sunt eu mare iubitor de animale, dar nu pot să rămân nepăsător față de suferința lor.
Cine nu iubește animalele trebuie să se mulțumească cu cele de pluș.
Poți să te juri pe ce vrei tu că nu este așa, dar așa este: dacă ai avea un copil în starea aceasta, tot 3 zile l-ai ține în casă fără să-l duci la medic.
Animalul este ca și un copil. Dacă ne-am făcut responsabili pentru sănătatea și viața unei ființe, atunci vom fi și trași la răspundere pentru tratarea acesteia. Dumnezeu ne va trata la fel.
Caută pe net toate cabinetele veterinare, și sună medicii. Nu or fi toți catolici.
Dacă nu găsești niciunul, cauți pe cei din țară. Trebuie să faci totul pentru el, ca și cum ar fi copilul tău.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonimg):

Îți ador răspunsul. happy

| Cristian24673fg explică (pentru anonimg):

Mulțumesc pentru ajutor dar a murit. Sper sa se poată odihni in pace acolo.

| Cristian24673fg explică:

Update: Cățeaua mea are cv boala cred și a luat de la ea pentru că am încetat să țin pui de la ea (le căutăm gazda) pentru că dacă ii țin mor toți, nu știu ce are cateaua dar e din vina ei.îmi pare rău că mi-am dat seama prea târziu.

| anonimg a răspuns (pentru Cristian24673fg):

Îmi pare rău să aud asta. Este o responsabilitate animalele care sunt în grija noastră, și nu sunt ușor de crescut, de întreținut.
Ar fi trebuit ca să aibă carnet de sănătate cu analize. Și trebuie sterizilat un câine pentru că altfel ce se poate face cu mulți căței în afară de a se mări suferința lor?