| Sayuri_3625 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati! Am o pisicuta(Sayuri), am adus-o acasa de cateva zile, varsta ei fiind de o luna si jumatate.Nu reusesc sa o conving sa se duca singurica la nisipt. Daca o asez eu in ladita face, dar daca o las "de capul ei" face pe parchet, gresie sau covor happy si...mai am o problemuta...deja a inceput sa fie f agresiva, desi eu nu o enervez, nu o chinui (de fapt o alint mereu) ea zgarie si musca ff tare in pofida faptului ca e f mica.Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi? multumesc anticipa

6 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Faza cu muscatu si zgariatul Kitty a mea face asta in fiecare dimineata.Sare la picioarele noastre cu labutele si ne musca, alearga dintr-un capat in altul al apartamentului. Daca o vezi cum face mori de ras. Iar problema cu cutia nu e o problema grava pentru ca e foarte mica. Ai grija sa o pui tu mereu in cutie si sa o recompensezi cu ceva bun cand face nevoile acolo si sa o certi cand face in alta parte. Acum e prea mica si de aia face asa. Trebuia sa o iei pe la 4-5 luni, dar acum n-ai ce face.
PS Ca sa o inveti cu numele cheamo la tine, iar cand vine recompenseazo cu ceva bun, iar ca sa invete ca ala e numele ei, cand te joci cu ea spune-i numele din cand in cand, asa ea va realiza ca ala e numele ei. Pt ca e mica cred ca va trebui sa insisti mai mult in orice vrei sa o inveti ca sa retina.
Si ca sa nu te zgarie ff multa lume taie ghiarele pisicutelor. Le poti taia singura cu o unghiera ( cu foarfecuta e mult mai neplacut pentru ele) cand doarme pentru ca la inceput e foarte probabil sa nu-i placa si sa nu stea. Sa ai grija sa nu i le tai pre din carne.
Succes!

| Ili_4785 a răspuns:

Ei bine eu stau la casa si am 5 pisici ale mele se cer si zgarie usa de fapt nici nu le prea tin in casa

| dancec a răspuns:

Ca s-o faci sa faca la nisip trebuie sa i pui lipsele in cutie si ea va vedea ca acolo trebuie sa faca si nu o alinta mereu o sa creada ca are voie sa faca ce vrea

| Sayuri_3625 explică:

Mai multe detalii cu referire la ce? happy

| Sayuri_3625 explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri.Cu numele deja s-a obisnuit (cel putin asa mi se pare mie) cand o strig de cele mai multe ori vine happy sper sa reusesc si cu nisipul.Stiti cumva daca are vreo importanta daca laptele sau mancare sunt calde cand ii dau sa manace? am impresia ca a racit...eu i-am dat lapte rece (pana ieri)