| quake a întrebat:

Voi ce ati alege intre cane corso si un pitbul mentionez ca am 13 ani si il vreau pentru companie dar si pentru protectia personala pentru ca am mereu niste rromi pe strada care se ia de mine mereu si vreau un caine din acestia doi care sa ma poata aparadau fundita fara mistouri

14 răspunsuri:
| LoveNiki a răspuns:

Cane corso... daca e dresat sa atace la semnalul tau e un super caine de paza...
P.S : Il poti dresa si tu tongue si sunt si mai frumosi decat pitbulli

| Tourniquet a răspuns:

Nici una, deoarece daca te prinde politia cu pitbull/cane corso(rase agresive) parintii tai vor lua o amenda usturatoare. La varsta ta ar fi potrivit un labrador retriever, golden retriever, samoyed, husky, malamut de Alaska, chow-chow, dalmatian sau kuvasz. Ia-ti unul dintre aceste rase si du-l la dresaj sa-l invete comanda "latra" sau "musca", etc. happy

| Tourniquet a răspuns:

@Beto, nu ma dau eu desteapta, dar la varsta lui nu poate tine un pitbull in lesa si botnita pe strada. Pur si simplu ia amenda! Asta-i legea.

| Anonymus123 a răspuns:

Cane corso. Dar te sfatuiesc sa il dresezi. Pentru prietenii tai poate fi periculos daca nu e dresat.Te pup si sper sa faci alegerea potrivita.

| wekinzsianimale a răspuns:

Daca il vrei d paza pitbull dar daca de companie si paza carne corso dar trebuie sal dresezi sa te apere de rromi aia.Dar sa ai grija ca dacai musca o sal mooare cu otrava sal inveti sa refuze anutita hrana sau sal ti in casa.

| Termopile a răspuns:

Eu sincer ți-aș recomanda Cane Corso :
1)E mai inteligent decat Pitbul
2)Mai ascultător și mai ușor de dresat
3)E mai frumos
4)E mai afectuos
5)Chiar dacă nu pare sunt mai potriviți pentru pază si protecție decât pitbuli
6)Trăiesc mai mult

| Termopile a răspuns (pentru Termopile):

Imi cer mi de scuze m-am informat mai bine si un PitBull ar fi mai bun deoarece trăiește mai mult un Pitbull trăiește 15 ani un Cane Corso trăiește 12 ani, un Pitbull e mult mai afectuos in special cu copii in SUA (Statele Unite ale Americi) Pitbuli sunt cunoscuți pentru afectivitatea lor, Pitbulul fiind mai mic și mai puțin energic decât Cane Corso îl face mai ușor de ținut in apartament singurul aspect la care este mai bun Cane Corso este inteligența până și la dresaj e mai bun PitBull. Mi-am făcut eu o impresie greșită despre Pitbull dar acum după ce m-am informat corect am aflat că Pitbullul e mai bun acum depinde de la exemplar la exemplar.
PS : Sunt nou pe aici și de aia m-am grăbit să scriu prostii până mă obișnuiesc.

| Overom a răspuns:

Eu am cane corso si crede-ma e foarte bun, nici nu trebuie dresat foarte mult pe baza de a te apara pentru ca el are instinctele lui nascute in asa ceva daca se simte el in pericol sau daca unul din mebrii familiei este in pericol ataca fara nici-o ezitare, dar trebuie sa te impui in fata lui trebuie sa fi rigid sa ii impui anumite conditii, cat despre dresaj cu cateva bobite royal canin intr-o saptamana ai rezultate, sunt foarte inteligenti si cooperanti, dar nu strica si cateva sedinte de dresaj profesionist eu l-am dus pe al meu dai niste bani dar esti multumit pe viitor plus ca te duci si tu la dresaj cu el sa vezi cum se face, trebuie scos foarte mult afara, plus ca trebuie sa ai o curte foarte larga sa se simta el responsabil si sa patruleze. oricum alegerea iti apartine..succes

| SerbanX a răspuns:

Buna quake(mare fan al jocului). In general oamenii se tem de orice caine de talia mediu(golden retriever,sharpey etc.) dar si de cei mari(saint bernard, ciobanesc german, ciobanesc mioritic etc.). Cei mai periculosi sunt astia( pittbul, amstaff, sharpey(caine de lupta foarte agresivi), boxeri, buldogi si ciobanesc caucazian). Daca vrei un caine care sa te apere te sfatuiesc sa-ti iei un sharpey. de ce? pentru ca rar sharpeyi au multe cute, sunt foarte folositori ca si caine de paza/aparare. Costa c-am mult dar merita, de exemplu am vazut un sharpey foarte agresiv care era sa-mi muste cainelebig grin! Asa ca bafta!

| JadeBGE a răspuns:

Pitbul e prea periculos. Cane corso pentru ca se dreseaza repede...foarte repede.

| Papa_7567 a răspuns:

Nu ii mai asculta pe necunoscatorii astia care isi dau cu parerea despre pitbull-ul terrier desi nu au avut niciodata unul, sunt satul de destepti de astia, pitbull-ul e cel mai loial caine care exista, daca te hotarasti sa alegi pitt da-mi pm te pot ajuta cu, carti de dresaj informatii etc happy

| Papa_7567 a răspuns:

Krissy Nu ziceam de tine ma refeream la cei care ziceau sa nu isi cumpere pitt ca o sa il muste, omoare etc

| andreispiffy a răspuns:

Acum ai 14 ani nu? uite, inainte sa-ti alegi un caine protector, trebuie sa stii sa te impui in fata lui, un pitbull sau un cane corso poti creste abia dupa ce esti ferm convins ca esti capabil sa educi un caine. Ambele rase sunt foarte incapatanate, si puternice (un pitbull poate trage de cel putin 10 ori greutatea lui), nu o sa il poti tine in lesa daca nu ii controlezi iesirile agresive. Poti alege ceva mai usor de dresat, impunator, ascultator si crede-ma... foarte protector, ma refer la un ciobanesc german, malinois, rromii aia ai tai probabil nu stiu cum arata un pitbull. important e sa latre si sa para agresiv. este nevoie de un atac direct ca sa poti folosii cainele altfel actul nu va fi catalogat,, legitima aparare" si vei plati amenda... cand e vorba de caini utilitari. ia-o incet, pas cu pas, trebuie sa fi stapan pe situatie. si in primul rand sa nu iti fie frica tie de caini periculosi.

| Mo4rteaMortyBlu3 a răspuns:

Quake...ia-ti pitbull dar ai grija ca unii pitbulli sunt agresivi raw...si te pot muska si pe tine deci ai grija mare, si zic ca ii ideal pentru tine daca vrei sa omori romiilaughing