| Zaharia_Maia_1996 a întrebat:

Vreau sa imi iau un caine nou.de talie mare.ce rase imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Iti iei un caine in primul rand pentru personalitatea si modul tau de viata.
Recomand Ciobanesc german,ciobanesc belgian,Doberman,Dog german( trebuie neaparat sa stea in casa pe perioada asta rece),Ciobanesc de Berna, Saint bernand, Terra nova, Mastiffo napoletano.
Nu recomand caini ca ciobanesc de asia centrala(am avut sunt extrem de agresivi si am si experienta cu cainii), Ciobanestii romanesti daca nu ai timp sa te ocupi de ei la fel pot deveni agresivi, Akita american(extrem de incapatanati dar inteligenti si perversi).
Dar o alternativa foarte buna sunt adaposturile de catei.Eu iti recomand sa faci o vizita acolo inainte si sigur o sa iti gasesti un catel.Plus ca sunt mult mai posesivi ca ticalosii astia de rasa...Am doi metisi si un ciobanesc german..Metisi toata noaptea patruleaza si cg doarme de rupe in cusca.Plus ca metisi sunt mult mai rezistenti la boli.

4 răspunsuri:
| Ada78 a răspuns:

Caine lup, Dog german, Ciobanesc german, Colli.

| Rocsid a răspuns (pentru Ada78):

Cand zici caine lup te referi la ciobanescul cehoslovac, nu?
Pentru ca daca vrei sa detii un lup trebuie sa ai o gramada de bani si fooarte multa experinta cu cateii.
Sa nu te superi ca te-am intrebat...eram doar curioasa big grin

| Ada78 a răspuns (pentru Rocsid):

Nu ma supar.Pai nu sunt sigura dar cu siguranta nu i-am cerut sa tina un lup (animal salbati) eu ma refeream la acea rasa caine lup.Nu am mai auzit o alta denumire.

| Rocsid a răspuns (pentru Ada78):

Ehhh...acum sti ca sunt ciobanesti cehoslovaci..Mersi mult pentru raspuns!

| Rocsid a răspuns (pentru Ada78):

Iti iei un caine in primul rand pentru personalitatea si modul tau de viata.
Recomand Ciobanesc german,ciobanesc belgian,Doberman,Dog german( trebuie neaparat sa stea in casa pe perioada asta rece),Ciobanesc de Berna, Saint bernand, Terra nova, Mastiffo napoletano.
Nu recomand caini ca ciobanesc de asia centrala(am avut sunt extrem de agresivi si am si experienta cu cainii), Ciobanestii romanesti daca nu ai timp sa te ocupi de ei la fel pot deveni agresivi, Akita american(extrem de incapatanati dar inteligenti si perversi).
Dar o alternativa foarte buna sunt adaposturile de catei.Eu iti recomand sa faci o vizita acolo inainte si sigur o sa iti gasesti un catel.Plus ca sunt mult mai posesivi ca ticalosii astia de rasa...Am doi metisi si un ciobanesc german..Metisi toata noaptea patruleaza si cg doarme de rupe in cusca.Plus ca metisi sunt mult mai rezistenti la boli.