| Ana22229 a întrebat:

Vreau sa renunt la catelul meu din cauza viermilor si poate are purici sau bacterii voi ce ziceti e buna alegerea mea

22 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Daca ai avea grija de el si l-ai deparazita anual nu ar avea probleme de genul asat. Asta nu e un motiv sa renunti la el. Adica acel caine e parte din familie acum nu poti renunta la el doar dintr-un moft. Daca nu-ti placea asta trebuia sa te gandesti de la inceput la toate aspectele... Un caine reprezinta o mare responsabilitate si tu trebuia sa stii asta din momnt dat ce ai unul. Eu cred ca nu e buna alegerea ta. Mi documenteazate putin despre ingrijirea unui cainewinking

| LaLaura a răspuns:

Hai sa te intreb eu ceva.
Mama ta crezi ca renunta la tine daca ai viermi in stomac si paduchi in cap?
Crezi ca face o alegere buna?
Acum sa revin la intrebarea ta
De ce ti-ai mai luat caine? Ca odata ce se imbolnaveste ( si nu e vina lui) sa il arunci in strada? Noroc ca nu s-a mai luat legea eutanasierii. asa ajung cainii maidanezi si tot vina lor e!
Bravo!

| キョロちゃん a răspuns (pentru LaLaura):

Daa 100% dreptate! bietii maidanezi...insa mi-e mai mila de "oamenii" care fac asemenea chestii ce or sa arda in focurile iadului! O merita din plin

| Ramona000 a răspuns:

Cum sa-l arunciiiiiiiiiiiii nuuu e alegere proasta eu te-as sfatui sa-l duci la veterinar sau cer la farmacie de caini pastile de viermi simplu nu e scumpa astila purici se rezolva cu zgarda. eu zic nu-l aruncacrying sau fa ce vrei tu sa faci ca e al tau dar daca il arunci da-il unui alt om ca sa nu stea in frigu asta crying

| negru30 a răspuns:

Nu este buna - fa catelul bine si fiti fericiti impreuna - nu-l arunca cand are nevoie de tine

| Andr3 a răspuns:

Ti-ai luat caine doar ca sa ai pe cine sa faci sa sufere? cum a spus si LaLaura, mama ta crezi ca ar renunta la tine daca ai avea viermi la stomac?! un caine nu este o jucarie de care atunci cand se uzeaza sa te debarasezi. odata ce iti iei un caine trebuie sa stii ca vor intervenii si probleme de sanatate. Viermisorii la stomac nu au aparut singuri.viermii la caini apar daca ii dai ciocolata sau cacao,alimente vechi sau il ti in mizerie.du.l la medic, nu te costa mult cateva pastile sa ii dispara viermii.Puricii la fel, orice caine are purici. Exista niste sampoane si picaturi anti purici. Daca nu ii dai cu asa ceva unui caine este normal sa aiba purici si capuse si alte chestii d genu.Asa ca gandeste-te bine la tampenia care ti-a trecut prin minte si daca iubesti animalul trateaza-l!

| pushtius1 a răspuns:

Cum pana mea sa intrebi daca sa il dai in strada ca este bolnav? Daca pui o astfel de intrebare e clar, esti bolnv mintal! Nu vreau sa platesc din banii pentru ca tu sa stai linistit la nebuni, asa ca du-te si stai pe strada si lasa cainele in casa!

| salomeea27 a răspuns:

Viermii la catei se rezolva cu o singura pastila asa ca du-te sa il vada un veterinar(de la el o sa cumperi si pastila)

| sonia7026 a răspuns:

El este un catel nevinovat.In schimb...tu esti o javra!

| キョロちゃん a răspuns (pentru sonia7026):

Foarte mare dreptate! 100% de acord cu tinewinking

| Mihaita23 a răspuns:

Nu.Du-l la medic(veterinar) si o sa ii deie ceva medicamnte pentru caini si o sa se faca bine.

| キョロちゃん a răspuns:

Nu este chiar pacat gandeste-te el are mare nevoie de tine acum si iti dai seama cum ar fi pentru el sa-l abandonezi? Mai bine il duci la veterinar si il tratezi, si dupa ce se va face bine o sa vezi ca nu o sa regretiwinking
Sper ca vei lua decizia corectahappy
Bafta!

| BiuL a răspuns:

E bolnav, nu e ca un obiect stricat pe care il arunci si inlocuiesti cu altul. Daca vei avea grija de el se va face bine.
Cum ar fi daca mama ta ar renunta la tine cand ai fii bolnav? Gandeste si tu mai matur si mai putin egoist

| Ana22229 explică:

M-am hotarat il pastrez acum i-am dat pastile si topaie si da din codilta e o scumpa acum se joaca cu un pahar din plastic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Cheama veterinarul sa ii faca deparazitarea interna si esterna.De ce sa il abandonezi la necaz? Ciinele este singurul animal care iubeste neconditionat.Numai bine.

| rexiomaria a răspuns:

Mi-e mila de ce o sa ajunga omenirea...

| cioca99 a răspuns:

Arunca repede potaia afara din casa ca te umple de par, purici si bacterii.fa-ti repede analizele sa vezi daca nu te-ai infectat deja

| キョロちゃん a răspuns (pentru cioca99):

Wow ce om esti tu ma vorba lui LaLaura pe tine maica-ta te-ar abandona daca ai avea paduchi sau te-ar duce la un medic?! Doamne ce "oameni" pe planeta asta

| cristinellaeli a răspuns (pentru cioca99):

Gandesti un pic cu capusorul acela?

| cristinellaeli a răspuns:

Alegerea nu este prea buna,du-te la veterinar si spune-i de problema aceasta iti va recomanda sa il speli cu un sampon special pentru purici, iar pentru viermi sunt deparazitarile externe si nu costa prea mult oricum este alegerea ta, dar te sfatuiesc sa nu renunti la el

| Emmanuella00 a răspuns:

Nu il arunca e si el tot o vietate asa am avut si eu si nu l-am aruncat ci l-am vindecat apoi nu mai avea paraziti deci plz nu-l arunca o sa iti para rau

| BBIIAANNCAA a răspuns:

NU! Decat sa-l dai si sa ramai cu acest pacat toata viata mai bine il duci la veterinar viermi se pot indeparta cu niste pastile speciale purici cu zgarda anti-purici iar bacterile la fel se pot indeparte