| Sanzi2002 a întrebat:

:-X hey am un caine de talie mica caruia i-am cumparat un ham si o lesa telescopica.Cand îi atasez lesa de ham si incerc sa o plimb nu vrea sa se miste!
Help!
Funda!

Răspuns Câştigător
| yBlacksoul a răspuns:

Si eu am patit la fel.....in caz ca ai un caine mai "pofticios" incearca cu mancare (drept recompensa)poate il convingi sa vina sau poate cu o jucarie sa i-o raunci si el sa o prinda
~ sper ca te-am ajutat~

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O fi hamul prea greu.Nu poate sa se miste.

| JohnnyBi a răspuns:

Cainele trebuie sa asocieze orice face cu ceva placut. nu stii sa educi un caine, iti bati joc de el. toti va luati caini si habar nu aveti cum sta treaba cu educatia, socializarea si pre-dresajul. vezi ce ii place cainelui si obisnuieste-l cu placutul. putini caini accepta lesa din prima. pune-i o sfoara si lasa-l sa traga de ea, pacaleste-l cu hrana sa traga sfoara si treptat o iei in mana, faci 2 pasi cu el, o lasi. treptat si consecvent va intelege. asa traumatizezi animalul tragand ca boul de ham

| Bordinc_Razvytzu_1995 a răspuns:

Eu am o idee mai bine ti-ai lua un bici