| grigor3 a întrebat:

1 nu exista animale sau vietuitoare care nu mor? ca daca ar fi ala ar fi dovada clara ca nu exista viata dupa moarte,pentru ca daca nu moare o specie inseamna ca cei ce mor, mor si atat! 2.de ce oamenii sunt facuti oare sa moara, stiinta zice ceva?

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Turritopsis, o specie de meduză ce trăieşte în apele calde de la tropice, pare să sfideze legile naturii, fiind singura fiinţă de pe Pământ care nu moare. Orice specie de meduză, mai puţin această, moare după ce se înmulțește. Dar meduzele Turritopsis, odată ajunse adulte, revin la o stare de imaturitate sexuală şi întineresc, reluând ciclul de viață. Teoretic, acest ciclu poate fi repetat la infinit, făcând această meduză… nemuritoare.
Restul vietuitoarelor sunt muritoare.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,exista nista bureti au sute milioane de anii, 2 banuiesc ca asta e reciclarea naturii

| mudokins78 a răspuns:

Intrebari exsistentiale!
nu te mai framanta! tot acolo ajungi!,.sti tu, ..gropan.

| SonicAndrei a răspuns:

1) Nu există. Chiar dacă ar exista, aceasta nu ar fi o dovadă că nu există viață după moarte.
2) Aşa e legea firii, a Universului. Tot ce se naşte va muri la un moment dat. Totul e trecător (chiar şi stelele). Ai prefera mai bine să fi atât de bătrân încât să nu poți face nimic şi să fi la perfuzii?
Ştiința zice că la un moment dat organele se opresc să mai funcționeze. După moarte, corpul devine puțin mai uşor. Explicația ar putea fi desprinderea unei energii (sufletul) din organism.

| Yon1470 a răspuns:

Dumnezeu iti spune clar cum si din ce esti facut si toate etapele vietii tale! Cand ne vom duce toti dincolo si vom fi inaintea lui Dumnezeu, unde vor fi acei oameni de stiinta sa ne explice ei noua cum sta treaba de fapt?

| Andreea213 a răspuns:

Ba da, exista. Sunt niste meduze care pot relua ciclul de viata atunci cand vor ele. Asta inseamna ca nu mor de bătrânețe, dar pot muri din alte motive.