| Nano94 a întrebat:

A mai facut cineva Cont Restant (sau Post Restant... nu stiu) la Posta? Cum se face? Trebuie completat vreun formular ceva? Cat mai multe detalii! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Stai că nu pricep: tu vrei să trimiți ceva la o ADRESĂ și să primești ramburs la Post Restant?!? ciudat...
Dar în principiu, da, completezi datele pe aceleași formulare, iar una dintre adrese va fi de genul „Gigi Icsulescu, Orașul (care este) OP XYZ, Post Restant. Nu uita să pui codul poștal și județul.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu se face nimic la poștă - Post restant e o modalitate de trimitere a unei trimiteri poștele (scrisoare, colet etc.) fără a da adresa exactă a destinatarului, urmând ca acesta să meargă cu C.I. la oficiul poștal menționat pe adresa de expediere (împreună cu sintagma post restant) și să solicite ridicarea „obiectului".

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Deci, pana acum, pentru trimiterea unui colet cu ramburs, compeltam un Mandat Postal si un Buletin de Expeditie (cu dataele mele). Pentru varianta -Post Restant? ce se schimba mai exact? Completez aceleasi formulare cu singura diferenta - in loc de adresa mea scriu ce? post restant si OP?

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai că nu pricep: tu vrei să trimiți ceva la o ADRESĂ și să primești ramburs la Post Restant?!? ciudat...
Dar în principiu, da, completezi datele pe aceleași formulare, iar una dintre adrese va fi de genul „Gigi Icsulescu, Orașul (care este) OP XYZ, Post Restant. Nu uita să pui codul poștal și județul.