| anonim_4396 a întrebat:

Acidul sulfluric arde decat pielea? De exemplu daca pui acid pe un lemn, poate arde? Multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acidul sulfuric arde orice materie organica si chiar unele anorganice, asa ca arde si lemnul. Numai bine!

| traveler a răspuns:

Acidul sulfuric arde pielea,tesaturile,dizolva incet si sigur lemnul,pielea incaltamintei,haine, electronice, plantele etc deci este extrem de toxic si periculos."""De exemplu daca pui acid pe un lemn, poate arde? ""Arde nu inseamna flacara ci reactie chimica ce duce la descompunerea materialelor cu care a intrat in contact.Antidot:Spalari cu apa foarteeee multa.

| alexgogo a răspuns:

Acidul sulfuric arde. Este un acid puternic.

| RxTx a răspuns:

Poate gauri pielea pana la os
depinde de concentratie

cel din bateriile auto nu face nimic pielii in primele minute
pentru ca are 15 la suta acid