| Anonime a întrebat:

Acum 3 ani am luat un telefon de la Germanos si vreau sa imi cumpar altul.Intrebarea mea este daca pot sa merg cu telefonul vechi la ei si sa cumpar altul nou, platind doar diferenta? Se poate face acest lucru? Sau doar la abonament? Tin sa metionez ca telefonul a fost luat la liber.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate dar nu merita, buy-back, cum se cheama operatiunea nu este eficienta din punctul de vedere al clientului, iti estimeaza telefonul la un pret foarte scazut, mult sub valoarea telefonului. Vinde-l inainte sa te duci in Germanos sa cumperi altul. Ai unde sa vinzi telefonul, spune unui prieten poate stie la randul lui pe cineva interesat, pune un anunt pe site-uri de gen (okz, tocmai, mercad..etc).
Mai pui o diferenta la ce ai luat pe el si-ti iei ce vrei.
Noroc bun!

2 răspunsuri:
| MilkyWAY3027 a răspuns:

DA,chiar pe siteul Germanos scrie asa: "Romanii au acum posibilitatea de a-si schimba vechile telefoane mobile cu unele noi sau de a beneficia de alte produse din magazine, platind doar diferenta dintre pretul de raft si valoarea cupoanelor de reduceri obtinute in schimbul terminalelor predate" Cam toate magazinele de telefonie (Vodafone, Orange etc au acest serviciu numit "buy-back".Dar mai mult ca sigur o sa-ti spuna ca telefonul vechi valoareaza putin, poate sa fie cumparat si acum o saptamana. Cred ca e mai bine sa-l vinzi altor persoane si folosesti bani respectivi sa-ti cumperi altul.

| NOstop_Laur_1999 a răspuns:

Da se poate